Po poštách končí i některé finanční úřady, starostové dotčených měst si stěžují na nedostatečnou komunikaci

21. duben 2023 17:56, aktualizováno

Po poštách končí i některé finanční úřady. Třeba v Horažďovicích a v Sušici. Pro lidi z části Šumavy a Prácheňska by to znamenalo dojíždět na úřad až do Klatov.

Jen co se obyvatelé ve městech a obcích dozvěděli o rušení pošt, přišla zpráva o konci některých poboček finančních úřadů. Konkrétně v Plzeňském kraji jde o osm míst. Finanční úřady tam přestanou fungovat 1. července. Lidem se nelíbí, že se jim vzdaluje další služba. Starostům zase to, že s nimi předem o chystaných změnách nikdo nejednal. Bez finančního úřadu zůstanou třeba Horažďovice a Sušice na Klatovsku, kde byli dosud k dispozici dva úředníci dvakrát týdně.

„To, co mě nejvíc trápí, je, že se takové skutečnosti dozvídáme pouze z e-mailové komunikace či z médií. V případě České pošty i finančního úřadu komunikace prostě vázne,“ říká starosta Sušice Petr Motl. „Budeme se snažit vyjednávat, myslím, že dosavadní režim byl pro naše jedenáctitisícové město optimální. Rád si poslechnu důvody, proč k rušení dochází, zda je to opravdu kvůli tomu, že služba není využívána. Dosud jsem neviděl žádná čísla, žádné analýzy, což podle mě mělo oznámení o zrušení předcházet.“

V dopisech starostům finanční správa například uvádí, že v době podávání přiznání daně z nemovitosti a daně z příjmu, tedy v lednu a březnu, nabídne poplatníkům z regionu rozšířenou telefonickou podporu a konzultační služby. A také to, že zajistí výjezdy pracovníků do obcí. „Toto bude předmětem jednání, nicméně zatím si to vůbec nedokážu představit. Je tu třeba otázka prostoru, který by úředníci potřebovali a který nevím, jestli jim dokážeme poskytnout,“ uvádí k tématu starosta Horažďovic Michael Forman.

Na generální finanční ředitelství byly vzneseny dotazy, jaká byla kritéria pro rušení poboček, jak byly rušené pobočky využívané a jaká je další vize finanční správy. Ty ale nebyly zodpovězeny. Jasněji by každopádně mělo být po jednání starostů ze Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje s ředitelem Finančního úřadu pro Plzeňský kraj, jež se koná 11. května v Klatovech.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio