Počet nemocných se spalničkami přibývá také v Plzeňském kraji

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spalničky

Na začátku března bylo v České republice podchyceno přes 260 případů nakažených spalničkami. Mezitýdenní nárůst je rekordní – 59 nových onemocnění.

„K 13. březnu evidujeme 33 případů spalniček. Za celý loňský rok to bylo 17. To naznačuje i tu výraznou změnu k horšímu, a já teď těžko odhadnu, jaká bude situace v prosinci 2019. Obávám se, že se v rámci kraje můžeme dostat k 150 onemocněním za rok. V rámci celé republiky to může být až kolem 1200 případů tohoto onemocnění,“ řekl vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje profesor Petr Pazdiora.

Infekce spalniček se podle Petra Pazdiory už rozšířila do všech sedmi okresů Plzeňského kraje. Nevíce případů je zatím evidováno v okresech Plzeň-město a Plzeň-jih. Převládají onemocnění ve věkové skupině 35–44 let, a letošní průběhy jsou zatím bez komplikací.

Jediným dosud nepostiženým krajem v Česku je kraj Karlovarský. Nejvíce nemocných zaznamenali hygienici v Praze, a to 96, další je s 40 případy kraj Pardubický, 36 nemocných je v Moravskoslezském kraji a nakažených spalničkami přibývá také v Plzeňském kraji.

U nakažených spalničkami je nutná karanténa

Pokud se u někoho diagnostikují spalničky, měl by pacient neprodleně navštívit ambulanci infekční kliniky. „Ta zajišťuje povinnou hospitalizaci, která by u těchto lidí měla trvat po dobu jejich infekciozity, to znamená minimálně čtyři dny po objevení vyrážky,“ uvedl epidemiolog Petr Pazdiora.

Dodal, že šíření spalniček může zabránit jen vyšší proočkovanost celé populace: „My se stále opíráme o proočkovanost starší části populace, u které teď dochází k problému, že imunita s odstupem 40–50 let u části z nich mizí. Je tady ale nový fenomén odmítání případně oddalování očkování u rodičů dětí, které jsou v batolecím věku. A tady vidím největší rezervu. Pokud výrazně nezvýšíme proočkovanost těchto dětských věkových skupin, zaděláváme si na problémy, které přejdou během dalších let do předškolních a školních zařízení, a třeba je budeme řešit za pár let jako daleko větší problém, než jaký máme v současnosti.“

Spustit audio
autoři: Petr Pazdiora , Evžen Zavadil , jik | zdroj: Český rozhlas