Počet pacientů s nemocí covid-19 se ve FN v Plzni za týden zdvojnásobil

15. říjen 2020 13:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy FN Plzeň - Bory

Ve Fakultní nemocnici v Plzni je zhruba 80 pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19, to je asi dvakrát větší počet než minulý týden. Nemocnice může lůžka pro covidové pacienty ještě navyšovat.

Práce je náročná i pro zdravotníky, kteří o pacienty pečují ve speciálních ochranných oblecích, v nichž se člověk velmi potí a z neustálého používání respirátorů mívají pracovníci nemocnice otlačené obličeje.

„U nás na jednotce intenzivní péče se děvčata střídají po třech hodinách. S tím, že jakmile jsou oblečené a starají se o pacienty, nemají možnost se najíst, napít ani si dojít na toaletu,“ popsala náročné podmínky při péči o covidové pacienty staniční sestra z jednotky intenzivní péče na plicní klinice v plzeňské Fakultní nemocnici Markéta Tejčková. I přes náročnou práci si však zdravotníci snaží na oddělení udržet dobrou náladu a optimismus.

FN má k dispozici 109 plicních ventilátorů

Nemocnice má pro covidové pacienty aktuálně k dispozici 25 lůžek pro intenzivní péči a 80 standardních lůžek. Kapacitu však může ještě navyšovat. „Máme k dispozici 109 plicních ventilátorů s tím, že tento týden má přijít dalších 10 ventilátorů jako dar z Ministerstva zdravotnictví. Snažíme se u většiny pacientů začínat s vysokoprůtokovým kyslíkem. Máme zjištěno, že pacienti na tom velmi profitují a těchto lůžek máme stovky,“ potvrdil ředitel FN Václav Šimánek.

S uzavřením prvního stupně základní škol se vedení nemocnice obává, že jednotlivé sestry na standartních lůžkách nebo jednotce intenzivní péče nepřijdou do práce z důvodu potřeby hlídání svých dětí. Nemocnice by tak musela reorganizovat péči podle vývoje aktuálního stavu.

Podle posledních informací zůstane doma s malými školáky zhruba 110 lidí, kteří pracují v nelékařských profesích jako sestry, ošetřovatelky nebo sanitářky, což jsou necelá 4 % z celkového počtu 2900 nelékařských zaměstnanců.

Vedení nemocnice proto počítá i s pomocí mediků. „Už v minulém týdnu nám pomáhalo 50 studentů lékařské fakulty a tento týden přichází dalších 50 a já předpokládám, že to číslo ještě naroste,“ sdělil Václav Šimánek.

Nemocnice uzavřela jednu lůžkovou stanici na krční klinice. Tamními pacienty jsou většinou děti s plánovanými zákroky na mandlích, které na operace poslední dobou přestaly chodit. Uzavřeno je také oddělení plastické chirurgie. Nemocnice chce také nově vyšetřit na koronavirus každého pacienta kterého přijme.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio