Podle Františka Černého z kapely Čechomor umějí být Západočeši pěkně divocí

1. srpen 2020 17:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čechomor.jpg

Kapela Čechomor funguje na české scéně už od roku 1988 a za tu dobu se v ní vystřídalo několik skvělých muzikantů. Jediným původním, tedy zakládajícím členem je zde k dnešnímu dni František Černý. S ním si u příležitosti koncertu pořádaného v Klatovech povídala naše redaktorka Kateřina Dobrovolná.

Kapela Čechomor vychází ve velké míře při tvorbě vlastních skladeb z tradičních lidových písní. Někdy se inspiruje melodií, jindy textem. Ten je ale mnohdy potřeba upravit či zkrátit: "Některé písničky nelze zpívat v původní podobě, poněvadž byly myšleny ku práci. A jelikož ta písnička potřebovala vydržet až do odpoledne, tak měla asi čtyřicet slok," upřesňuje František Černý.

Vřelý vztah k západu Čech

Čechomor s redaktorkou ČRo Plzeň Kateřinou Dobrovolnou

Nasnadě byla také otázka, jaký vztah má kapela k západním Čechám, například ke Klatovsku a Plzeňsku: "Ta krajina je tady pěkná. Připomíná mi trochu Českomoravskou vrchovinu, od které pocházím, takové ty mírné kopečky, které dokážou být pěkně divoké. A myslím si, že je to tady stejné i s lidmi, že dokážou být pěkně divocí. Místní naturel se mi velmi líbí a mám to tady rád," uvedl Černý.

Nový videoklip

Muzikantům v červnu vyšel nový videoklip k písni "Kdyby mně tak bylo" z roku 2018, akustická verze. "Poněvadž nemůžeme akusticky naráz předělat všechny písničky, tak se vždycky rozhodujeme pro jednu, a tak nějak se nám zdálo, že je krásná," vysvětluje František Černý to, proč se rozhodli pro akustickou verzi právě této písně.

Další koncert kapely Čechomor v rámci západních Čech je naplánován na sobotu 8. srpna v Hrádku u Rokycan.

Spustit audio