Podzemní pevnost v Brdech se změní v unikátní muzeum jaderného zbrojení

10. duben 2013

Vojenský prostor v Brdech vydá v létě další tajemství. Veřejnost bude moci nahlédnout do tajné pevnosti. Podzemní bunkr mezi vesnicemi Míšov a Borovno ukrýval od 60. let pravděpodobně sovětské jaderné zbraně. V těchto dnech tu nadšenci z Nadace Železná opona připravují unikátní muzeum.

Expozice přiblíží dobu, kdy se Východ a Západ připravovaly na případný jaderný konflikt. Dnes je ztělesněním dusivé atmosféry studené války.

Milan Skočovský z nadace Železná opona připomněl, že se vojenský objekt Javor 51 Borovno začal stavět v roce 1965:

„V roce 1964 vznikla přísně tajná dohoda mezi tehdejším Sovětským svazem a Československem a v roce 1965 se začalo budovat.“

Od roku 1968 do roku 1990 tam pak už žádný z Čechů nevstoupil.

„Vše bylo nezávisle řízeno z Moskvy,“ poznamenal Skočovský.

Šéf nadace Železná Opona Václav Vítovec popsal, že bunkr zabírá prostor 1600 metrů čtverečních a obsahuje i sál, kde byly uloženy jaderné hlavice. „Vešlo se jich sem až 20, ale maximálně jich tady bylo 12 až 15.“

Upřesnil i podobu budoucího muzea. „Každý sál je věnován něčemu. První sál studené válce, druhý sovětskému atomovému programu, třetí americkému atomovému programu a čtvrtý sál mírovému využití jaderné energie.“

„Není tady žádná radiace, je zde menší záření než na povrchu, protože sem se nedostane ani záření kosmické,“ pochvaloval si Vítovec. Podle jeho slov byly jaderné hlavice z bunkru odvezeny do konce června 1990.

Muzeum v podzemním bunkru v Brdech bude přístupné od 17. srpna. Symbolicky se tak otevře veřejnosti 45 let po okupaci Československa v roce 1968.

autoři: mkp , lum
Spustit audio