Pohledy přes hranice...

10. srpen 2009
Publicistika

Je to už pěkných pár let, co ČRo Plzeň začal vyslat krátké "Pohledy přes hranice". Úmysl byl zřejmý: ukázat, že všude je chleba o dvou kůrkách, všude jsou podobné starosti a problémy, i když ne vždy stejné odpovědi na ně. Tuto tradici připomíná dnešní komentář Zdeňka Vyšohlída.

"Hezký holky jsou na celým světě, pane vachmajstr," poučoval Josef Švejk četnického strážmistra. Ten mu dal za pravdu a dáme i my. Soudíme tak - jak se říká - per analogiam, podle podobnosti, že "na celým světě" je to podobné.

Politici jezdí k moři na dovolenou. Z Prahy i z Berlína - to je stejné: expremiér v Itálii, ministryně Schmidtová ve Španělsku. Kdyby to nebylo tak trochu skandální nebo něco na ten způsob, nikoho by to nezajímalo. JENOMŽE:

Nota bene: mluvčí uvedla, že ministryně měla k soukromým termínům pronajatý vůz, ale ministryně v rozporu s tím přiznala, že služebním vozidlem jela několikrát i soukromě.

Logo

Prý toho v Německu využívá politická opozice. Člověk by si až myslel, že konkurence politických stran vede ke kritice - a tedy k pročišťování kalných vod politického rybníku. Ale to je velmi, velmi mylný dojem. Kdo aféru rozjel, nejsou ani paparaziové, ani novináři, a už vůbec ne politici - ale Bund der Steuerzahler: Svaz plátců daní, spolek, občanská iniciativa, "nadstranické, nezávislé, veřejně prospěšné sdružení".

Nechci komentovat fotky Mirka Topolánka, ani ty s přáteli, ani ty jak běhá bez trenýrek v italském slunci. Chci jen říct, že my asi nemáme žádnou podobně aktivní a nebojácnou občanskou iniciativu. My jen přihlížíme a zbaštíme, co nám média nebo politici předloží. Říkají nám, že otázka zní, KDO že to fotil. Jako kdyby to, CO nafotil, bylo bezvýznamné.


O jejich kritice teď nestačím informovat. Aspoň jednu jejich myšlenku: "Každý normální zaměstnanec veřejné služby musí zaplatit každý kilometr, dostane-li povolení užít soukromě služebního vozidla. Je nepochopitelné, že to neplatí pro členy vlády." Nebo poslance.

Tolik dnešní pohledy přes hranice slušnosti.

Takže: "Hezký holky jsou na celým světě, pane vachmajstr." Ano. Vykukové také. Ale ne všude veřejnost jen mlčky přihlíží jejich nestydatosti.

V našem státě suverénně mlčky přihlížíme.
autor: Zdeněk Vyšohlíd
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.