Pohyb je nejen prevencí Parkinsona, ale také zlepšuje stav nemocných

22. květen 2025

Pokročilé zobrazovací metody v lékařství nelžou. A podle MUDr. Miroslava Dlouhého z Neurologické kliniky FN Plzeň u pacientů s Parkinsonovou chorobou, kteří mezi své aktivity zařadili pohyb, ukazují zlepšení stavu.

Parkinsonova nemoc je choroba postihující především starší pacienty. „Projevuje se třesem, omezením pohybu a ztuhlostí. Nemáme jednoduchý test, který by jednoznačně určil, že pacient má Parkinsonovu nemoc,“ říká neurolog MUDr. Miroslav Dlouhý, „ale dokážeme ho vyšetřit a nabídnout účinnou léčbu, která výrazně zmírňuje příznaky nemoci.“

Na základě spotřeby léků na Parkinsonovu nemoc se odhaduje, že v České republice tímto onemocněním trpí kolem 30 000 pacientů. „Celosvětově to je asi 120 lidí na 100 000 obyvatel, některé zdroje uvádějí 1 % všech lidí,“ doplňuje lékař.

Důležitou prevencí Parkinsonovy nemoci je, podobně jako u dalších neurodegenerativních chorob, dostatek fyzické (chůze, tanec) i psychické aktivity. „Ideální je, když se člověk hýbe ještě před rozvojem onemocnění. Ale s pohybem může začít také v průběhu Parkinsonovy nemoci a je prokázáno, že to vede ke zlepšení stavu. Dokonce i ke zlepšení chorobných změn zjistitelných různými pokročilými zobrazovacími metodami,“ zdůrazňuje MUDr. Dlouhý.

Léčba je pro pacienty v současné době mnohem příznivější, než před několika desítkami let. „Parkinsonova choroba dominantně znamená nedostatek dopaminu v mozku, my se ho snažíme pomocí léků do mozku dostat,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Dlouhý, „a přestože jde pouze o symptomatickou léčbu, dokážeme pacientům výrazně zkvalitnit život. A to je důvod, proč se snažit je diagnostikovat co nejdřív.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio