Policisté upozorňují lidi na zákaz vstupu na sjezdovky po ukončení provozu

Sněžná rolba
Sněžná rolba

Policisté na Šumavě po setmění kontrolují sjezdovky. Upozorňují návštěvníky na nebezpečí srážky s rolbou. I přes zákaz vstupu se totiž někteří lidé po ukončení provozu na sjezdovkách pohybují.

V pondělí začínají plzeňským dětem jarní prázdniny a na horách se tak čeká velká návštěvnost. Je proto dobré připomenout, že na sjezdovkách platí určitá pravidla, takzvaných deset pravidel FIS. Patří mezi ně i způsoby předjíždění, volba stopy a hlavně ohleduplnost. Další pravidla platí také po zastavení lanovek a vleků. Tím hlavním je to, že se na sjezdovky po ukončení provozu chodit nesmí. Hrozí tam totiž srážka s rolbou.

Na Železnorudsku na to teď návštěvníky upozorňují i strážníci policie. Podle policisty Bohumila Oudy působí hlídky především preventivě. „Represe je až na posledním místě. V první řadě je prevence a dbát na ochranu života a zdraví osob. Upozorníme hlavně na to, že jsou v prostoru sjezdovky, kde platí omezení dané provozním řádem. Většina lidí, kterým to vysvětlíme, situaci pochopí a jdou jinou cestou,“ řekl Bohumil Ouda.

Důležitá je prevence a informovanost

I když jsou lyžaři a další návštěvníci lyžařských areálů více informováni a situace se podle Bohumila Oudy zlepšuje, pořád se najdou lidé, kteří zákaz vstupu na sjezdovky ve večerních hodinách, když se rolbuje, porušují. Neuvědomují si, že za romantický zážitek na měsícem osvětlené sjezdovce můžou zaplatit i životem. Řidiči rolby nemají prakticky žádnou šanci případné srážce zabránit.

Rolby vyjíždějí upravovat sjezdovky většinou po setmění, když už by měli být všichni návštěvníci pryč. Přesto jsou rolbaři stále v pohotovosti. „Když jedu, spustím houkací systém tak, aby mě zaznamenali na sjezdovce, a pokud se přibližují blíž, vyjdu i z rolby a napomenu je, aby opustili prostor, že sjezdovka se upravuje, “ upozornil rolbař Michal Pfeifer.

„Rolba v podstatě nemá žádnou brzdu. Je to hydraulické vozidlo, které se ovládá jen plynem, takže řidič nedokáže reagovat jako v osobním autě. Vozidlo má kvůli váze i nějakou setrvačnost. Spolupráce s policií není, protože chceme někoho pokutovat a trestat, je nastavena z hlediska prevence, aby si návštěvníci hor uvědomili, co se může stát. Na druhou stranu, když už jsou na horách, tak aby si pobyt tady měli užít, ne aby došlo k nějakým fatálním událostem,“ vysvětlil majitel areálu Nad Nádražím a Belveder Ladislav Zísler.

Na nebezpečí při rolbování upozorňuje i instruktážní video, které je například na webových stránkách železnorudských areálů.