Potravinové banky mají po Vánocích nouzi o některé potraviny

5. leden 2023 14:00, aktualizováno

V potravinových bankách chybí po vánočních svátcích potraviny jako mléko, olej nebo konzervy. Nejinak je tomu v bance plzeňské, která sídlí na Borech.

Organizace, které zásobí potřebné, dovezly na svátky tuny jídla seniorům, matkám samoživitelkám nebo lidem bez domova. Potravinová banka v Plzni právě provádí inventuru, aby zjistila, jaké zásoby zbývají a co by bylo potřeba doplnit. „Mléko, oleje a konzervy jsou nedostatkové zboží, hodily by se nám navíc také sunary, sůl nebo kečup,“ říká manažerka banky Michaela Paikrtová.

Před Vánoci plzeňská potravinová banka vydala zhruba 48 tun potravin a drogerie 27 různým organizacím, což je nejvyšší množství v historii. Nejvyšší zájem byl o základní trvanlivé potraviny, těmi se musely rodiny předzásobit vzhledem k tomu, že některé organizace neměly přes svátky otevřeno. Dále byl vysoký odběr sezónních potravin, jako jsou brambory, a na odbyt šly také vánoční kolekce a cukrovinky s touto tématikou.

Za celý minulý rok banka přijala od dárců 347 tun potravin a drogerie a neziskovým organizacím vydala 325 tun. Dle Michaely Paikrtové bylo v roce 2021 podpořeno přibližně 10 000 osob, zatímco v roce 2022 jich bylo 34 000, jedná se tedy o enormní nárůst.

„Lidé potřebují pomoc i nadále. Často se do tíživé životní situace dostanou nevinně a je třeba je podpořit, aby se mohli odrazit ode dna. Kdo by měl zájem stát se dárcem, může do banky přijít kdykoliv během roku. Velmi uvítáme potraviny, na jejichž přípravu stačí zalít je vodou, tedy polévky z pytlíku nebo rýži ve varných sáčcích. Budeme moc rádi také za každou konzervu, ať už ovocnou, nebo masovou,“ uvádí ředitel banky Lukáš Bakala.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio