Pozvání do soutěže byl pro mě šok, neměla jsem sebevědomí na to, abych někde dělala chytrý mozek, říká Kvízová dáma

12. prosinec 2022

Meteoroložce Dagmar Jandové v zábavném vědomostním pořadu Na lovu nikdo neřekne jinak než Kvízová dáma. „Vždycky jsem měla ráda kvízy a chodila ráda do soutěží, takže ta přezdívka byla jasná,“ říká v pořadu Alex a host.

Se soutěžením má bohaté zkušenosti, prošla jich už celou řadu. „Byla jsem v Riskuj, kde jsem ale neuspěla, potom v AZ-kvízu i v Nejslabší! Máte padáka! Jednou z mála soutěží, kde jsem nebyla, je Chcete být milionářem.“

„Do vědomostních soutěží mě dostrkala moje mamka, když viděla, že mě to baví a že doma před televizí odpovídám na všechno možné. Ale když se potom doma hrají deskové hry, tak to se mnou moc hrát nechtějí,“ směje se.

Pozvání do soutěže Na lovu

„Když přišla nabídka do soutěže Na lovu, byl to pro mě šok. Neměla jsem sebevědomí na to, že bych někde mohla dělat chytrý mozek. Nejdřív přišel online test, zhruba dvacet otázek, které jsem asi dala dobře, protože pak se ozvali znovu s dalšími testy. No a potom přišly kamerové zkoušky. Když řekli, že by mě vzali, tak jsem se rozhodla, že to zkusím.“

Dagmar Jandová je povoláním meteroložka, takže její parketou je oblast přírody a zeměpisu. „Obávanými tématy jsou pro mě třeba moderní filmy, moderní hudba, čí je který hit, kdo hraje v jakém seriálu a podobně,“ usmívá se.

S ostatními lovci v pořadu si prý jako parta sedli. „Vídáme se i mimo kamery, občas spolu jdeme na kvíz, do hospody, dokonce jsme spolu byli i na dovolené ve Vídni. Když sedíme v hospodě, bavíme se o všem možném, občas zabrousíme do nějakých znalostních témat, ale většinou se bavíme o životě.“

Trénování s kolegy po večerech

„Pořad natáčíme v blocích pět dnů po sobě tak dvakrát do měsíce. Na natáčení se většinou nijak nepřipravuju, přijdu na plac a jede se. O tom, jak se budu víc vzdělávat, spíš sním,“ říká.

Podle Dagmar Jandové hraje největší roli v soutěži čas, rychlost a pohotovost je tak třeba trénovat. „Občas si s některými lovci voláme po večerech online, každý si připraví pětadvacet otázek a trénujeme rychlost. Případně si zkouším odpovídat u jiných lovců, když se na pořad dívám.“

Podle jejích slov se jí život po účinkování v soutěži příliš nezměnil. „Jen mě lidé poznávají na ulicích a ptají se, jestli jsem to já. Ani jednou jsem se nesetkala s negativní reakcí, většinou říkají, že nám lovcům fandí a že nás obdivují, kolik toho víme.“

Jak se tvoří kvízové otázky

Kromě soutěže Na lovu sama vytváří kvízové otázky. „Zpočátku čerpám z hlavy a potom si hledám nějaké zajímavosti. Když je třeba devět set otázek do jedné hry nebo tři sta na jedno téma, tak si pak hledám zajímavosti v knížkách, otevřu si atlas a tak podobně. To je při téhle profesi potřeba.“

Dagmar Jandová má také jeden nevšední koníček. „Baví mě dělat makrosnímky motýlů, brouků a jiného hmyzu. Snažím se fotit detaily, u toho se odreaguju. Ale je to takový koníček na léto. V zimě se dají fotit třeba rampouchy, led a námraza na listech. Ale zatím to nestíhám zakládat a dělat z toho složky, to je takový sen budoucnosti.“

S kým by se nechtěla v soutěži utkat? Utkvěl jí nějaký soutěžící v paměti? Nosí brože i v soukromí? Poslechněte si celý záznam pořadu Alex a host.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.