Práce, která bolí. I tak by si ji dal Jiří Bubeníček v příštím životě ještě jednou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Bubeníček při vystoupení

Na rameni má čínský znak, který symbolizuje pravdu. I tak rozeznáte světově uznávaného tanečníka Jiřího Bubeníčka od jeho neméně slavného dvojčete. Tetování si pořídil, když odcházel z Hamburku do Drážďan, zatímco bratr Otto v Hamburku působí dodnes. Jiří je prvním sólistou baletního souboru drážďanské opery a pravdu k práci potřebuje. I proto, aby se stále zdokonaloval. Šéfem baletu Národního divadla v Praze se nestal a mrzí ho, že v Čechách neplatí podaná ruka.

Jízda na jednokolce? Balanc sklenic na noži? Žádný problém

Slavný tanečník nezapře cirkusovou tradici své rodiny. Do šapitó ve volném čase rád zavítá i v dnešní době a vyhovuje mu čím dál častější propojování cirkusového umění s divadlem, kdy v rámci vystoupení nejde jen o artistické kousky. Prostředí, ve kterém vyrůstal, mu dalo dobré základy i pro současnou práci. „Díky cirkusu jsem na jevišti jako doma. Nebojím se toho a ta kreativita při choreografiích pochází právě z tohoto raného věku a cirkusového prostředí.“ Dodnes by zvládl jízdu na jednokolce a patrně i balanc sklenic na noži. „Asi bych to dokázal. Ale sklenička by musela být delší, protože čím je kratší, tím padá rychleji a pohyb musí být hbitější. Možná bych to dovedl, ale asi ne tak, jako můj táta.“ Právě uvedené disciplíny patřily k majstrštykům rodičů.

Bratři Bubeníčkové s maminkou v Thesaloniki 1976 - cirkus Humberto

Moderní tanec vs. klasika – jednou jsi dole, jednou nahoře…

Najdi deset rozdílů - tak říká této fotografii moderátor Vladimír Šťovíček. Na snímku společně s Jiřím Bubeníčkem

„Všechny role, co já tancuju, někdy bolí. Taneční obor je velmi těžký,“ přiznává Jiří Bubeníček a dodává, že „lidé mimo obor si asi někdy ani nedokážou úplně představit, co je to za práci.“ Navíc, pokud se v krátkých intervalech střídají nácviky klasického a moderního tance, a tedy i různé techniky, na člověka to klade další nároky. Při moderních choreografiích se tanečník pohybuje spíše v nižších polohách a využívá se odlišná práce svalů než při klasickém tanci, který vyžaduje přesný opak - je „delší a víc nahoře“. Důležitou roli hraje správné cvičení během tréninku. Takový trénink by měl být bez bolesti. „To je ale teorie,“ doplňuje s úsměvem muž, který by svou práci za jinou neměnil. „Kariéra je sice krátká, ale pestrá. Kdybych měl možnost se narodit znovu, tak bych si to zopakoval ještě jednou.“

Hlavně mít nohy v teple

Když se Jiří Bubeníček tu a tam na některé z tanečních akcí objeví například v roli porotce, občas na nohou vystupujících vídá důvěrně známé boty, které mají tanečníkům pomoci udržet chodidla v teple třeba během pobytu v zákulisí. Zatímco s nápadem přišel kdysi bratr Otto, ruční výroby se chopila maminka, která speciální obuv vyrábí doslova „doma na koleni“. S jejími botami se už setkali i umělci v Japonsku nebo v Americe.

Láska na dálku - Čech v Německu a Moldavanka v Japonsku


O kom možná ještě uslyšíme? Další úspěšný český tanečník na obzoru?

Jiří Bubeníček v Německu pracuje i s talentovaným Václavem Lamparterem z Brna. „Vašek je strašně pracovitý a hodný kluk. Byl v Americe, pracoval v New Yorku ve slavném souboru pro mladé tanečníky. Doufám, že bude zdárně pokračovat a dostane se třeba na podobnou pozici, ve které jsem teď já.“

Na sociálních sítích má Jiří Bubeníček tisíce přátel. „Když mi někdo napíše, snažím se odpovědět. Neříkám, že všechny ty lidi znám, ale vždycky odpovím.“ Na Facebooku našel i svou současnou lásku. Přestože vztahy na dálku už si vyzkoušel a o něco podobného do budoucna příliš nestojí, život mu takový scénář píše opět. S Nadinou, která je původem z Moldavska, je pár měsíců a dělí je půlka planety. Dívka, která také studovala tanec, žije v japonské Ósace, kam se před pěti lety přestěhovala za jiným mužem. Vztah sice nevydržel, ale Nadina se naučila japonsky a na místě zůstala. V lednu příštího roku čeká Jiřího Bubeníčka měsíční práce v Tokiu. „Za tři hodiny jste šinkanzenem v Ósace,“ velebí rychlé japonské vlaky, které ho k jeho milé přiblíží.

„To by se v Německu nestalo.“ Po konkurzu na šéfa baletu ND zůstala hořkost

„Vytvořil jsem choreografie po celém světě, tančil jsem po celém světě - a ještě jsem Čech. Myslel jsem si, že by Češi chtěli mít na této pozici někoho, na koho mohou být pyšní. Lidé vám v Čechách něco slíbí, podají ruku a bavíte se o tom, jaká bude vaše výplata. Pak se zavřou dveře, říkají to samé jiným a vám lžou do očí,“ přibližuje Jiří Bubeníček svoje pocity z nedávného konkurzu na šéfa baletu ND v Praze a jednání s vedením Zlaté kapličky. Kvality vybraného kandidáta uznává, jedním dechem však poznamenává: „pro mě to byla výborná zkušenost, jak se (po dvaadvaceti letech strávených v Německu) jedná v Čechách. To by se v Německu na této vysoké úrovni absolutně nestalo.“ (Uměleckým vedoucím baletu ND v Praze se od sezony 2017/2018 stane Polák Filip Barankiewicz - pozn. autora).

Jiří Bubeníček

Cestování počká. Práce nikoliv

„Je to úplně jiná kultura, jiné myšlení, náboženství. I když jsou tam lidé dost chudí, prý jsou zároveň i velmi příjemní,“ popisuje Jiří Bubeníček, proč si zamiloval Indii a chce ji navštívit. Veškeré cestovatelské plány ale musí na nějaký čas odložit. V listopadu sice v Drážďanech jako první sólista baletu skončí, i tak se ale minimálně v dalších dvou letech nezastaví. Čeká ho například práce na Novém Zélandě, v Německu nebo Japonsku.

Poslouchejte také: Záznam pořadu Divadelní zápisník, který se věnuje vystoupení slavného tanečního souboru Les Ballets bratří Bubeníčků

Bratři Bubeníčkové (Les Ballets Bubeníček) se teď v Plzni připravují na vystoupení v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015. Přestože již představení přidali, všechna tři, která se odehrají ve dnech 18., 19. a 20. července na Nové scéně Divadla Josefa Kajetána Tyla, jsou i tak beznadějně vyprodána.

Do jaké míry Jiří Bubeníček sleduje dění v Česku? Co říká na Miloše Zemana jako někdejší sympatizant Jana Fischera v prezidentských volbách? Do koho se zamiloval v době, kdy hrál Romea? Jak dokáže životní situace přetavit do tanečních choreografií? Jaké jsou vztahy mezi tanečníky? Převažuje rivalita a nepřátelství, nebo ne? To a mnohem víc v nezkrácené verzi rozhovoru.