Pravidelný pohyb a jeho vliv na lidské zdraví

22. únor 2022

Jak se více hýbat a cvičit, čemu všemu pohyb prospívá. O tom jsme hovořili s fyzioterapeutem Matějem Liškou.

"Lidé si myslí, že musí být přesně rozdělen čas na práci a pohyb. Osm hodin v práci a pak se jdu rvát na hodinu do posilovny," říká s trpkým úsměvem fyzioterapeut Matěj Liška. "To samé platí třeba i pro práci na zahradě. Přes týden na to lidé nemají čas a o víkendu se strhnou. V pondělí jdou do práce rozbití a unavení," dodává. Ideální by bylo podle něj pohyb prokládat celým dnem. Poslechněte si jeho rady.

Našimi dalšími tématy byly například povrchy, kde je dobré chodit a běhat, abychom co nejméně zatěžovali klouby, jeden z posluchačů si stěžoval na velkou "stěhovavou" bolest kloubů, zejména v noci a hovořili jsme i o chůzi s holemi.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.