Především ženy bude zaměstnávat první investor v průmyslové zóně v Horšovském Týně

Přes 250 lidí, z 80 procent ženy, chce do dvou až tří let zaměstnat v Horšovském Týně německý výrobce a distributor knih Sigloch Gruppe. Rodinná firma z Blaufeldenu u Stuttgartu podepsala s radnicí smlouvu na nákup pěti hektarů pozemků v prázdné průmyslové zóně. Do roka tu postaví dvě haly, kde bude pracovat 50 až 60 lidí. Radnice počítá s tím, že Sigloch přivede do města se sedmiprocentní nezaměstnaností další investory. Obyvatelé zatím za prací spíše jezdí - zejména do Domažlic, Plzně a Holýšova.

Jak řekl starosta pětitisícového města Josef Holeček, firma chce začít s výrobou co nejdříve. Požádala také o opci na další tři hektary pozemku. Cena je v současné době 200 korun za metr čtvereční a město vloží veškeré inkasované peníze do výstavby sítí zóny, která téměř dva roky čekala na prvního investora. S budováním infrastruktury začne ihned, počítá se s náklady 12 až 14 milionů korun.

Horšovský Týn -náměstí

Silně agrární region s největší střední zemědělskou školou a učilištěm zažil v minulých letech krachy podniků Zetes HT, Artis, STS a mlékárny. Rozhodujícím zaměstnavatelem s více než 300 lidmi je Plastik HT, výrobce plastových výlisků. Více než stovku lidí má německá plastikářská firma Wilden, Silnice a Agrostav. Nejvíce příležitostí zatím lidé nacházejí ve školství, kde jich pracuje přes 200 a další jsou na tento sektor napojeni.

Sigloch je středně velká firma, která chce z Horšovského Týna zásobovat knihami německý a český trh a dále východoevropské země. Společnost, jež už pracuje na projektu stavby obou hal, bude mít největší konkurenci v plzeňském podniku Reus, jenž patří do německé skupiny R. Oldenbourg, a v Katalog Servisu ve Štáhlavech u Plzně, který patří do německé skupiny Heine.

Výroba
autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio