Představení O Maričce, která všechno vyzvonila, má potěšit ukrajinské děti i jejich české kamarády

30. květen 2024 11:35

Plzeňské Divadlo Alfa uvádí nové loutkové česky hrané představení s názvem O Maričce, která všechno vyzvonila. Jde o spojení dvou ukrajinských příběhů. Večerní premiéry se představení dočká v pátek 31. května, dopolední inscenaci už ale mělo možnost vidět několik desítek dětí.

O Maričce, která všechno vyzvonila

„To divadlo bylo nádherné. Líbilo se mi, jak to bylo předem nacvičené,“ podělila se o své dojmy žákyně Masarykovy základní školy v Horní Bříze. Vyučující Jana Janotová její slova potvrdila s tím, že během představení nenastaly žádné nudné momenty a v závěru se děti mohly i poučit.

Představení o Maričce se připravovalo zhruba 2 roky: „Představení vzniklo v době začínající války na Ukrajině, kdy umělci z Ukrajiny směřovali jako uprchlíci do Čech a sháněli práci. My jsme se tehdy domlouvali s Petro Pinčukem, že by u nás režíroval nějaký ukrajinský příběh. Následně to ale vzalo trochu nečekaný obrat, protože pan Pinčuk se vrátil na Ukrajinu a tam už zůstal. Nám tedy zbylo představení bez režiséra. Nakonec se toho ujal umělecký šéf divadla Tomsa Legierski, který společně s dramaturgyní divadla Petrou Kosovou lehce přepracoval scénář a připravil tuto ukrajinskou pohádku,“ uvedl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora. 

O Maričce, která všechno vyzvonila

Paralely s válkou na Ukrajině

„Jde o to, že Marička všechno vyzvoní, ale ne proto, že by byla zlá, ale proto, že miluje krásné příběhy a nechce, aby jí pravda tyto příběhy zkazila,“ řekla Petra Kosová. To samé se ale už nedá říct o sousedech Maričky a také o zlém správci, který v inscenaci vystupuje. Divák tak v příběhu uvidí hned několik paralel s probíhající válkou na Ukrajině.

Všechny postavy, respektive se všemi loutkami, které se na pódiu během představení objeví, hrají s velkým nasazením pouze dva herci, a to Lenka Lupínková a Josef Jelínek.

Inscenace je určená dětem od 5 let a vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio