Přes 200 odrůd kosatců plánuje přivézt do Nepomuku Pavel Novák

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pop Idol: číslo 1 z roku 2019

„Letos pořádám pouze jedinou kosatcovou výstavu, díky tomu nemusím šetřit žádné stvoly pro další akce. Takže do Nepomuku dovezu maximum kosatců, které zrovna na zahradě pokvetou,“ těší se na víkend pěstitel hlíznatých rostlin a cibulovin.

Výstava se uskuteční 6. a 7. června v rodném domě Augustina Němejce, vítáni tam budete po oba dny od 9 do 16 hodin. „V rámci protikoronavirových opatření musíme omezit počet lidí v místnostech, ale o to tam bude příjemněji,“ myslí si Pavel Novák, podle kterého tak návštěvníci budou mít možnost v klidu si prohlédnout vystavené květiny. V Nepomuku budou k vidění i okrasné česneky, hlavní květinu výstavy však představují kosatce.

Daring Deception

K favoritům pěstitele se řadí např. Daring Deception. „Stejnojmenná odrůda existuje u denivek, ale protože tato denivka se mi nelíbila, už ji nepěstuju. Stejný název dostal i kosatec a to je neskutečně krásná odrůda, na výstavě určitě bude patřit mezi nejobdivovanější. Je tmavě fialová, s širokým světlounkým lemem a světlý je i vršek, neboli dóm tohoto kosatce, takže je to skvost,“ popisuje oblíbence Pavel Novák.

Čtěte také

Reckless Abandon

Vyzdvihuje také odrůdu Reckless Abandon: „Tento kosatec, bohužel, nevynikne v místnosti, kde je málo světla. Pokusím se postavit ho někam ke vchodu, na slunce. Odrůda má žlutý vršek a spodek téměř černý, tmavě červený, to je prostě nádhera. Když se do nich opře sluníčko, tyhle tmavě červené až černé kosatce se lesknou jako samet.“

České novinky

Na nepomucké výstavě nebudou chybět ani české novinky z posledních let, mezi nimi Belzebub, Dancing At Your Own Risk a Orange Emperor.

Místa a termíny výstav květin Pavla Nováka:

Výstava kosatců a okrasných česneků
Nepomuk, rodný dům Augustina Němejce, 6. a 7. 6. 2020

Výstava denivek
Hlavňovice, restaurace U Jelena, 18. a 19. 7. 2020
Chudenice, Szarý Czerninský zámek, 25. a 26. 7.
Nýrsko, moštárna, 1. a 2. 8. 2020

Výstava gladiol a denivek
Nepomuk, rodný dům Augustina Němejce, 15. a 16. 8. 2020

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio