Přijít ke službě rané péče ve čtyřech letech věku dítěte, je pozdě, říkají poradkyně z Rané péče KUK

19. květen 2025

Osvětová akce Týden rané péče probíhá po celém Česku a také proto jsme pozvali do živého vysílání zástupkyně organizace Raná péče KUK, která působí na území Plzeňského a Karlovarského kraje.

Od 19. do 25. května 2025 probíhá už 18. ročník osvětové kampaně Týden rané péče s mottem Společně, včas. Celý týden je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je zcela zásadní spolupráce všech odborníků napříč resorty, a to především mezi zdravotnictvím a sociální oblastí.

Klára Šiková, Marie Prchalová a Lenka Šestáková

Spolupráce mezi odborníky z oblasti zdravotnictví a sociální sféry je klíčová pro zajištění včasné a efektivní podpory rodinám dětí s postižením. Diagnostika vývojových obtíží probíhá často u pediatrů nebo specializovaných lékařů, ale po stanovení diagnózy rodiny mnohdy čelí složité orientaci v sociálním systému a mohou zůstat bez potřebné podpory.

Raná péče přináší komplexní informační, psychosociální pomoc, která je nezbytná pro stabilizaci rodiny a optimalizaci vývoje dítěte. Aby tato podpora byla účinná, musí být rodinám dostupná co nejdříve – ideálně ihned po rozpoznání ohroženého vývoje dítěte. Koordinace mezi zdravotníky a poskytovateli sociálních služeb hraje zásadní roli při předávání informací a zajištění toho, že žádná rodina nezůstane bez pomoci v kritickém období.

Vše o rané péči, o možnostech pomoci, o apelu na lékaře a odborníky i o příběhu jedné z maminek, která službu už několik využívá, povídají Marie Prchalová, Lenka Šestáková, Klára a Šiková, zástupkyně organizace Raná péče KUK.

Spustit audio