Primářka Odd. léčebné rehabilitace FN Plzeň: Rehabilitace zmírňuje následky covidu

23. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Andrea Kunschová, primářka Oddělení léčebné rehabilitace FN Plzeň

Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost jsou nejčastější pozůstatky prodělané infekce covid-19. Týká se to i vás? Prodělali jste koronavirus a stále se necítíte dobře? Může vám pomoci rehabilitace.

Nejrůznější následky může mít onemocnění covid-19. Mohou přetrvávat dny, týdny, měsíce a MUDr. Andrea Kunchová v našem vysílání potvrdila, že možná i roky. Pravidelnou rehabilitací a poctivým cvičením se podle ní dá hodně napravit.

Prodělala jsem covid asi třičtvrtě roku po operaci kyčelního kloubu. Nyní mi není dobře, mám velké bolesti zad. Má to souvislost s covidem? Takový dotaz měla posluchačka z Karlových Varů. Lékařka primární souvislost s covidem vyloučila. "Pravděpodobně jste odlehčovala operovanou končetinu a tu druhou více zatěžovala." Další vyšetření rehabilitačním lékařem nebo fyzioteraputem je žádoucí.

Telefonoval nám také posluchač, že velmi špatně chodí a navíc po 2-3 krocích si musí odpočinout a nemůže se nadechnout. "Navštivte praktika a poraďte se s ním, jak postupovat," řekla paní primářka Kunchová.

Naším tématem byl i covid a následné padání vlasů. Poslechněte si další podrobnosti.

autoři: Veronika Albrechtová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...