Průkopník českého filmu pro děti se narodil v Dobřanech

10. červen 2024 08:38

Ota Koval se během 70. a 80. let 20. století zařadil spolu s režisérkou Věrou Plívovou-Šimkovou a Otou Vošmikem mezi režiséry filmů pro děti a stal se v tomto oboru průkopníkem. 

Rodný dům Oty Kovala

Režisér Koval plně využíval dětskou fantazii a na jeho kontě jsou třeba filmy Lucie a zázraky, Kočičí princ nebo Kaňka do pohádky.

Ani Ota Koval se nevyhnul jisté úlitbě tehdejšímu režimu, když natočil film Julek o dětství komunistického funkcionáře Julia Fučíka.

Před rodným domem režiséra a scénáristy Oty Kovala v Dobřanech na jižním Plzeňsku si Roman Stupka povídal s filmovým historikem Michalem Šaškem.

Ulice Oty Kovala v Dobřanech
autor: Roman Stupka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.