Průmyslová zona v Holýšově už je plná, bývalá kasárna z poloviny

Město Holýšov má obsazenu celou průmyslovou zónu a rok po převzetí zchátralých čtyřicetihektarových kasáren i polovinu druhého největšího armádního areálu v Plzeňském kraji. Práci v něm našlo už téměř 200 lidí. Do dvou let jich tu má být zaměstnáno pět stovek. Radnice chce zaplnit a upravit kasárna a s žádnou jinou zónou už nepočítá.

Holýšov, kde počet obyvatel vzrostl díky masivní výstavbě nájemních bytů za deset let ze 4200 na 4800 obyvatel, má po plzeňských Borských polích druhou nejúspěšnější průmyslovou zónu v kraji. Na dosud obsazených více než 20 hektarech zóny podél tahu od Plzně pracuje přes 1000 lidí. Investory vábí německý výrobce autobusů EvoBus se 440 lidmi lidmi, česká strojírenská firma SVA má 350 lidí, rakousko-německá firma Wuppermann, jež vyrábí kovové součásti nábytku, a český Auto Volf se servisním závodem. Pozemky už jsou všechny vyprodané nebo zamluvené.

V areálu kasáren už podniká 13 firem. Mezi nimi jsou jihlavská dopravní firma Icom, která tam zřídila garáže, opravny a čerpací stanici. Dále betonárka Lorenc, kovovýroba Inova z nedalekého Chotěšova, místní truhlářství a čalounictví. Dále tam působí opravna obráběcích strojů Zagainov patřící místnímu podnikateli, podobně jako autodopravce Argman. Firmy chtějí ale nemovitosti do svého vlastnictví. Budovy jsou ve špatném stavu, musejí se většinou demolovat. Bojové pluky odešly z kasáren v roce 1992, poté v nich byla nepotřebná technika.

Výroba

Město chce v příštím roce obnovit 2,5kilometrovou příjezdovou silnici, poškozenou těžkými vojenskými vozy. Radnice plánuje sdružit se na tuto investici s podnikateli v kasárnách, kteří si tam už sami hradí obnovu elektrických rozvodů. Plynové přípojky a vodovody už radnice opravila z peněz získaných z prodejů a nájmů nemovitostí.

autor: směna
Spustit audio