Psychiatr Karel Nešpor: I vězeň v kriminále je v myšlenkách svobodnější než člověk propadlý závislosti
„Dobrý a střízlivý den, vážení přátelé,“ pozdravil posluchače špičkový psychiatr v závislostech a zarytý abstinent Karel Nešpor. Prozradil, kdy on sám byl nejblíž závislosti a proč se nemá používat označení alkoholik.
Emeritní primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice Karel Nešpor se zabývá léčením návykových nemocí od roku 1984. Tolerance alkoholu je podle něj nula. Popisuje to na vlastním zážitku: „Když jsme jako studenti sjížděli Lužnici, tak jsme si každý večer dali v hospodě jedno pivo. A když jsem se vrátil ke studiu, tak jsem večer najednou na to pivo dostal chuť. To jsem byl asi nejblíž závislosti. Překvapila mě ta rychlost, jak si člověk navykne. To pivo jsem si nedal, a tak jsem unikl závislosti.“
Covid jako příležitost k abstinenci
Konstatuje, že v Bohnicích mají pořád plno a v covidové době se to zase tolik nezměnilo, i když statistiky jsou rozporuplné. „Budete se divit, ale spotřeba alkoholu dokonce lehce klesla. Spíš ti, co pili před covidem, začali pít ještě víc, a ti, co byli dbalí svého zdraví, třeba i přestali, takže došlo k jisté polarizaci.“
Faktem ovšem je, že mezi důležité orgány pro imunitu patří játra, která jsou taktéž klíčová pro odbourávání alkoholu. „Pokud musí odbourávat alkohol, tak jejich schopnost vytvářet protilátky je nižší. „Lidé, kteří nadměrně pijí nebo kouří, proto snadněji covid chytí. Takže covid je skvělá příležitost začít abstinovat.“
Síla bažení
Alkoholismus je nemoc, ale o člověku závislém na alkoholu se podle Karla Nešpora nemá mluvit jako o alkoholikovi. „Je to nepřesné, těch stádií je několik. Abstinence je jasná, pak následuje pití s nízkým rizikem. Takový člověk riskuje, ale ne tak moc. Následuje pití s vysokým rizikem – to se časem něco stane, buď něco zdravotního, nebo úraz. Dalším stádiem je škodlivé pití, to už má člověk třeba nemocná játra, to už se právě něco stalo,“ vysvětluje primář.
Poslední stádiem je závislost, kdy nastává ztráta svobody a alkohol zachvacuje i myšlení. Jeden ze znaků závislosti je bažení. „Člověk není schopen myslet na něco jiného. I vězeň v kriminále si může myslet, na co chce, ale pokud je uchvácené myšlení, tak už myslí jen na ten alkohol. A bažení zhoršuje paměť i výkonnost. Záleží také na síle bažení: slabě bažící debil by na tom mohl být lépe než silně bažící inženýr.“
Podle něj jsou dvě nejdůležitější věci: střízlivost a úsměv! Karel Nešpor je zároveň velkým propagátorem léčby smíchu. „Poprvé jsem se s touto technikou setkal už v šestnácti letech. Přijela sem jedna jogínka a ta nás naučila například techniku ‚smích s rozzářenýma očima‘.“
V rozhovoru názorně předvedl břišní smích a popsal, jak na něj. Zkuste si ho také. Je rozdíl mezi závislostí muže a ženy? A proč o workholicích říká, že nejsou pracovití? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.