Rekonstrukce Slovanské likviduje obchodníky, ti se bouří

Živnostníci a další rekonstrukcí Slovanské ulici dotčení podnikatelé se potkali přímo na staveništi a přečetli společnou výzvu, aby vedení Plzně uspíšilo opravy jejich ulice
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Živnostníci a další rekonstrukcí Slovanské ulici dotčení podnikatelé se potkali přímo na staveništi a přečetli společnou výzvu, aby vedení Plzně uspíšilo opravy jejich ulice

Podnikatelé ve Slovanské ulici v Plzni se bouří. Vadí jim dlouhodobá rekonstrukce ulice, kvůli které přicházejí o tržby. Vytvořili proto iniciativu s názvem Konec likvidací podnikání ve Slovanské a vyzvali město a příslušné instituce, aby rekonstrukci urychlily.

„Udělat se to musí, to je jasné. Ale ta organizace! Už to bylo rozkopané čtyřikrát, my jsme tu od roku 1990,“ Stěžoval si hodinář ze Slovanské ulice Bohumil Zíka a dodal: „Chodí sem ti, kteří musí. To znamená koupit si baterku do hodinek, ale nákup a prodej je nulový.“ Úbytek zákazníků trápí i Helenu Bayerovou z pekařství. „Lidé nechodí, tady ty lávky jsou málo platné, kdybychom nerozváželi, tak už jsme to mohli zavřít,“ shrnula.

Živnostníci a další rekonstrukcí Slovanské ulici dotčení podnikatelé se potkali přímo na staveništi a přečetli společnou výzvu, aby vedení Plzně uspíšilo opravy jejich ulice

Podnikatelé sepsali výzvu

Včera se živnostníci a další rekonstrukcí dotčení podnikatelé potkali přímo na staveništi a přečetli společnou výzvu. „Vyzýváme město Plzeň a další instituce k dodržení příslibu z diskuzní snídaně ze dne 5. srpna, že dne 15. září 2019 bude hotová tramvajová trať směrem z centra a následně dojde k urychlení prací ve Slovanské ulici,“ četla z výzvy majitelka farmářského obchodu Iveta Churavá.

Je potřeba schválit uzavírku

Rekonstrukce Slovanské ulice má podle projektu skončit příští rok v únoru. Náměstek primátora Michal Vozobule ale potvrdil, že město v současné době jedná o uspíšení oprav. Jestli bude od půlky září jezdit tramvaj z centra na Slovany tak, jak požadují podnikatelé, ale zatím Vozobule nedokáže říct.

Aby to bylo možné, musí dotčené orgány povolit úplnou dopravní uzavírku Slovanské od křižovatky s Částkovou ulicí po náměstí Milady Horákové. „Pokud se nám tedy státní orgány vyjádří pozitivně, tak můžeme provést to, že 15. září, respektive v pondělí 16. září otočíme tu tramvajovou dopravu. Pokud ne, tak se to bude muset prodloužit,“ uvedl.

Podnikatelé hrozí žalobou

Podnikatelé ale podle Ivety Churavé na zprovoznění tramvaje z centra na Slovany od poloviny září trvají. Jinak prý podají na město, další instituce i stavební firmu žalobu. „Požádáme právníky, aby nás zastupovali a vymáhali náhradu škody, ušlý zisk a další,“ řekla.

Ve společné výzvě také podnikatelé tvrdí, že někdy dopoledne nebo odpoledne na stavbě nejsou žádní dělníci. Zhotovitelská firma připustila, že pro třísměnný provoz nemá dostatečné personální kapacity, město jej ani nepožadovalo. Konečné termíny prý ale dodrží. Vedení města věří, že se podaří stavbu urychlit.

Město se oficiálně zavázalo situaci řešit

Ještě včera večer vydalo město oficiální prohlášení, ve kterém uvádí, že se v současnosti jedná o uspíšení prací a zvažuje se marketingová podpora města daným živnostníkům.

„Projednáváme se všemi zainteresovanými institucemi možnost od 16. září úplně uzavřít Slovanskou ulici v úseku Částkova – nám. Milady Horákové, což by vedlo k urychlení stavby a jejímu dokončení do konce roku 2019. V případě, že silniční správní úřad úplnou uzavírku schválí, bude do 15. září hotová tramvajová trať směrem z centra a jízdní pruh v úseku od Sladkovského po Částkovu ulici,“ píše se ve vyjádření.

Slevu u vodárny si mají vyjednat sami

Možnost kompenzace formou prezentace v Radničních listech musí podle oficiálního vyjádření města projednat redakční rada. „Co se týká požadovaného vyřešení padesátiprocentní slevy na spotřebě vody, bylo podnikatelům na setkání s vedením města doporučeno zástupci Vodárny Plzeň, aby si podali žádost o možnou slevu k úlevové komisi plzeňské vodárny,“ sdělila magistrátní mluvčí Eva Barborková.

Spustit audio
autoři: Lukáš Milota, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas Plzeň