Rekordmanka Máňa už je zpátky doma

23. březen 2020 08:20

Nejstarší čáp se opět vrátil na území naší republiky, a to na svůj komín u bývalé šlikovské mincovny v Plané na Tachovsku. Jen pár dní po Máně, jak se čapí seniorce říká, se objevil také její mladší partner. Ornitologové jsou teď zvědaví, zda budou i letos mláďata. Pokud se zadaří, mohla by se vylíhnout někdy v květnu.

„Letos v létě bude Máně 28 let. Je to nejstarší čáp v České republice,“ řekl ornitolog Martin Liška

„Letos v létě bude Máně 28 let. Je to nejstarší čáp v České republice,“ řekl ornitolog Martin Liška. Podle něj je to zcela neobvyklý věk. Čápi se dožívají většinou 8 až 10 let. „Výjimky se ale najdou. Tento čáp bude unikátní v rámci celé střední Evropy. U nás je rozhodně rekordmanem,“ doplnil.

Babička přiletěla už na začátku března

Máňa byla svého času jedna z mála, která přilétala takto časně. Letos byla vidět už 2. března. Podle ornitologů, je ale čím dál častější, že se čápi vracejí z teplých krajin brzy a někdy také vůbec neodlétají. Je to vlivem klimatických změn.

Čápici Máňu dobře poznají podle toho, že má na pravé noze kroužek z německé centrály Radolfzell. Byla jím označena v roce 1992 jako mládě na hnízdě v Bádensko-Württembersku.

autoři: Martina Sihelská , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio