Retro styl v městské cyklistice láká hlavně mladé

16. listopad 2016

Starší favoritka nebo skládačka. Ve městě je potkáváte stále častěji. Zrepasovat starší kolo na cesty po městě je totiž výhodnější, než jezdit do města na drahém sportovním bicyklu. A navíc to vypadá stylově. Retro styl je městské cyklistice „in“.

Jak vypadá retro kolo?
Stará favoritka nebo skládací Eska. Stačí šikovné ruce a ze zaprášeného kola na půdě se může stát užitečný a stylový dopravní prostředek. Hlavně do města. Staré typy kol s novým lakem, vypíchnutými detaily a původními převody – to jsou retro kola. Nelekněte se, když nenajdete přehazovačku. Do obliby se totiž dostávají i „furtky“, tedy kola s jedním převodem.

Detaily dělají z kola šperk
Na retro kolech jsou asi nejkrásnější detaily. Kožená sedla, která jinak již těžko uvidíte, staré drnčící zvonky nebo třeba nápadně světlé pláště kol. Dámy a dívky navíc řídítka často ozdobí nějakou umělou květinkou, pánové si spíš vyhrají s naleštěním páček či blatníků. Právě půvabné detaily dělají ze starého kola nezaměnitelný originál.

Pořiďte si retro kolo
Ne každý má ruce mechanika, nebo starou favoritku na půdě či ve sklepě. Repasované favoritky, skládací esky ale i jiné značky si ale můžete lehce opatřit. Koupit se dají v internetových či kamenných bazarech už za tisícovku. Se slušným zámkem a nějakým vhodným doplňkem jako je třeba košík, tak pořídíte vhodné kolo na krátké popojížďky s častějšími zastávkami docela levně.

Proč jezdit na retro kole?
Asi každý cyklista, který má pěkné kolo, se o něj obává, když se od něj musí vzdálit. To se ale při používání kola jako dopravního prostředku ve městě stává dost často. Tak bývá rozumnější pořídit si na cesty do města kolo starší, které zloděje tolik neláká. Kradou se totiž kola, která se dají dobře a rychle zpeněžit. K těm starší repasovaná kola až na výjimky nepatří. Zloděj je totiž tak snadno neprodá.

Příště:
Tlusté kolo aneb fatbike: Podhuštěné pláště šíře mopedu na bicyklu. To je kolo do sněhu.

autor: Radka Žáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.