Ricky Nelson, skromný, plachý hoch se zasněným pohledem

8. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ricky Nelson

Rick Nelson se proslavil jako interpret jednoho z největších hitů minulého století a také jako herec. Ve filmu Rio Bravo hrál po boku Johna Wayna a Deana Martina. Posmrtně byl uveden do rokenrolové síně slávy.

Kariéra hudebníka je formována záležitostmi, které s hudbou souvisí jen částečně nebo také vůbec. Manažer, pohybový dojem na jevišti, oblečení atd. V souvislosti se zpěvákem Rickem Nelsonem, jehož písničku Hello Mary Lou zná celý svět, ať už v Nelsonově podání nebo v provedení dalších interpretů, je zde ještě jeden důležitý aspekt. Výběr nahrávací společnosti.

Nelson, díky tomu, že jeho rodiče byli zavedení umělci v zábavním průmyslu, získal možnost natáčet u jedné z nejprestižnějších gramofonových značek, u firmy Verve. Pravdou sice je, že label Verve v 50. letech začínal a Nelsonovy skladby z té doby se slušně prodávaly, ale do historie se nezapsaly. Skutečnost, že zde byl ve společnosti takových hvězd jako klavírista Oscar Peterson, saxofonista Stan Getz, kapelník Count Basie, zpěvačka Ella Fitzgeraldová a další vrcholní umělci jazzového nebe se Nelsonovi postarala o nespornou prestiž, i když po čase odešel k jiné značce. Mluvilo se o finančních problémech ohledně vyplácení tantiém, ale s největší pravděpodobností odešel i pro to, že se Verve specializoval hlavně na jazz. V polovině 60. let sice angažovali i rockové umělce jako Franka Zappu nebo Velvet Underground, ale to už byl Rick Nelson známým muzikantem.

Udržet si v té době, kdy nejen Ameriku, ale celý svět dobývaly britské skupiny, pozici umělce se slušnou pověstí, nebylo nic lehkého. Ale písnička Hello Mary Lou, kterou Nelson vydal v r. 1961, ho i po letech udržela na výsluní.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová