Řidiči tráví v kolonách na okraji Holýšova na Domažlicku desítky minut

24. duben 2013

Infarktové situace zažívají stále řidiči mezi Staňkovem a Holýšovem na Domažlicku. Kvůli opravě mostu na okraji Holýšova se dnes a denně tvoří ve směru od Domažlic na Plzeň dlouhé fronty vozidel. Dříve tu řidiči kamionů jedoucí z Německa, osobní auta i autobusy během dopravní špičky stály v kolonách na semaforu i déle než hodinu. Dnes je situace lepší, omezení ale stále dělá vrásky nejen řidičům, ale i lidem v Holýšově a okolních vesnicích.

Je středa, hodina po poledni. Na semaforu před mostem v Holýšově ve směru od Domažlic právě padla zelená.

Průjezd po mostě je po dobu rekonstrukce vymezený betonovým koridorem. Horko těžko sem vjede kamion, za ním dalších 8 osobních aut a na semaforu naskočí opět červená. Kam dohlédnu, vidím v koloně stát dalších šedesát aut.

„Už tady čekáme skoro půl hodiny,“ svěřují se řidiči. Je třináct hodin odpoledne, možná v tuto chvíli dělníci obědvají. Je vymetená obloha a přímo na mostě v tuto chvíli nikdo nepracuje. „Je to moc zvláštní,“ diví se další řidička v koloně.

Oprava mostu nám působí velké dopravní problémy, říká místostarostka Holýšova Hana Valachovičová. „Je to velký problém ráno, kdy jedou všichni do práce. To znamená kolem šesté hodiny od Domažlic, když se jede z Německa. Druhá špička je odpoledne kolem třetí a páté hodiny. A pak samozřejmě v pátek k večeru,“ upřesňuje.

Místostarostka zároveň upozorňuje, že oprava mostu se dlouho připravovala a je nevyhnutelná, což potvrzuje i plzeňské Ředitelství silnic a dálnic, které most na silnici I/26 opravuje.

Řidiči místo objíždějí

Šéf ředitelství silnic Zdeněk Kuťák je přesvědčený, že situace s čekáním na semaforech před mostem se zlepšila. „Poprvé jsme použili dynamicky řízenou světelnou signalizaci. Jsou tam umístěna čidla, která reagují na délku tvořících se kolon a měla by průběžně upravovat signální plány tak, aby prakticky protisměry byly vybalancované,“ doplňuje Kuťák.

Kolony před mostem v Holýšově

Řidiči místo, kde se opravuje most, často objíždějí přes Horní a Dolní Kamenici. To ale místní rozhodně netěší. „Je to hrozné. Jezdím na kole, jednou jsem počítala auta – bylo to minulý týden v pátek. Napočítala jsem 135 aut proti mně i za mnou za 15 minut. Tenhle týden si sem zvykly jezdit i kamiony,“ popisuje Marie Kouklová z Horní Kamenice.

"Moje děti mi řekly, že když to přežiji, dostanu metál za statečnost. Měli být pohotoví a okamžitě měli dát značka Zákaz vjezdu kamionů,“ doplňuje Kouklová. Podle Dušana Petrůje z dopravní policie v Domažlicích to ale možné není.

„Dle silničního zákona, §19, platí na všech komunikacích obecné užívání. To znamená, že komunikace smí užívat každý účastník provozu, vyjma zvláštních případů, které jsou taktéž uvedeny v silničním zákoně. Takže proto není důvod omezovat na silnici III. třídy uzavírkou nebo částečnou uzavírkou určitý druh vozidel,“ dodává Petrůj.

Trpělivosti budou řidiči potřebovat ještě hodně. Oprava mostu skončí totiž až v srpnu.

Kolony u Holýšova
autor: lum
Spustit audio