Říkají jí Maková panenka. Vlčí máky maluje Jaroslava Papežová už třicet let

13. červenec 2026

Pokud v těchto dnech zavítáte do plzeňské budovy Českého rozhlasu, tak na vás ve výstavních prostorách okamžitě dýchne série obrazů. Dominují jim červené vlčí máky. Jejich autorkou je Jaroslava Papežová.

„Je to takové moje poznávací znamení. Buď na mě lidé volají Maková panenko, nebo mi posílají fotky z dovolené, kde viděli namalované nebo rostoucí vlčí máky. Právě tyto rostliny malujeme v naší rodině víc jak sto let. Každý máme svá témata, ale vlčí máky nás spojují,“ říká na úvod rozhovoru výtvarnice.

Jaroslavě Papežové se říká maková malířka. Sama se ale charakterizujete jako vášnivá malířka z Pošumaví. „Já v podstatě maluji od té doby, co jsem držela tužku v ruce. První výstavu jsem měla před 30 lety.“

Autorka vlastní svůj ateliér pojmenovaný Ateliér s duší. Najdete jej asi 10 kilometrů od Klatov v malé obci Veselí.

„To místo jsem vybudovala částečně ze staré stodoly a k tomu je přistavená moderní prosklená dřevostavba - ateliér. Takže jsem  té staré stodole  vnukla duši novou, proto je to Ateliér s duší,“ vysvětluje Jaroslava Papežová.

Proč vlastní historickou maringotku, které umělecké techniky používá, proč ilustruje básnické sbírky, k čemu oživuje starý nábytek a kde všude vystavuje? Poslechněte si rozhovor s držitelkou titulu Srdcař Plzeňského kraje Jaroslavou Papežovou.

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.