Rodiče v Plzni mohou ode dneška zapisovat své děti do první třídy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předškolák (ilustrační foto)

Kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru se letošní zápisy do prvních tříd uskuteční bez přítomnosti budoucích školáků. Konkrétně v Plzni začínají už dnes a budou probíhat podle termínů, které stanovily jednotlivé základní školy.

Touto formou se ale podle doporučení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky uskuteční jen formální část zápisů. Motivační část, tedy seznámení se dítěte s prostředím školy a učiteli, začne až po skončení mimořádných opatření.

Jak takové online přihlašování bude přesně vypadat, popsala plzeňská radní pro oblast školství Lucie Kantorová: „U nás v Plzni se zhruba před měsícem, jako každoročně, přihlašovali žáci do tak zvané elektronické registrace, kde po vyplnění náležitostí, byla systémem vytvořena přihláška s termínem a časem pro fyzické odevzdání na dané škole. Vzhledem k tomu, že máme mimořádné opatření, tak žádáme rodiče, aby zmíněnou přihlášku nenosili, ale zaslali škole emailem, kde budou potřebovat elektronicky ověřený podpis. Dále ji mohou zaslat prostřednictvím datové schránky či jednoduše poslat poštou. V neposlední řadě mohou přihlášku vhodit přímo do schránky školy. Pokud ovšem potřebují rodiče nutně přijít osobně a vyřešit případné nesrovnalosti, prosíme o využití vygenerovaného termínu v elektronické registraci, aby se nám nekumuloval velký počet rodičů v základních školách. Pokud rodič daný termín nemá či nezná, přijde v den a hodinu, kdy měl standardně zápis ve škole proběhnout.“

Termíny zápisů do jednotlivých základních škol v Plzni najdou zájemci na webových stránkách dané školy nebo jsou vyvěšeny na dveřích školského zařízení, a také na stránkách plzenskeskoly.cz.

Kdy a zda vůbec se děti do své budoucí školy před zahájením školního roku podívají, zatím ale není jasné. „Vím, že spousty předškoláčků se na zápisy těšily a připravovaly se. Pevně věřím, že na konci června budou naše základní školy pro budoucí prvňáčky otevřeny a budou mít tak možnost seznámit se s prostředím, kde později stráví, věřím, jistě zajímavou povinnou školní docházku,“ dodala Lucie radní Kantorová.