Rokycanská nemocnice dnes pořádá akci na podporu dárcovství krve

10. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Darování krve

Zachraň život aneb Proč být dárcem krve? Tak se jmenuje akce, kterou dnes pořádá transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice na Masarykově náměstí v Rokycanech. Jejím cílem je najít nové pravidelné dárce.

Rokycanská nemocnice má ve svém registru zhruba 1300 dárců krve, kteří docházejí pravidelně. Kvůli rostoucí spotřebě krve, přirozenému úbytku dárců a taky jejich časové vytíženosti, ale potřebuje doplnit dárcovskou základnu. Právě k tomu by měla pomoci dnešní akce na Masarykově náměstí.

„Budeme samozřejmě představovat samotné transfuzní oddělení. Vysvětlíme, co to obnáší stát se dárcem krve, kdo jím může být a za jakých podmínek, že darovat krev nebolí, zdravého člověka nezatěžuje a zabere to jen minimum volného času. Přičemž ale každý odběr pomůže někomu jinému se vyléčit, podstoupit operaci a může i zachránit život.

Připomeneme také, že z lidí, kteří mohou darovat krev tak činí zhruba jen pět procent, ale lidí, kteří někdy v životě, ať už jednou nebo pravidelně potřebují transfuzi, těch je mnohem víc, přibližně 20% populace,“ řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Darovat krev může podle Jiřího Kokošky každý člověk od 18 do 65 let, pokud je v dobré fyzické i psychické kondici a jejich krev splňuje potřebná kritéria.

Dnešní akce se v Rokycanech koná od 10 do 17 hodin a kromě propagace dárcovství, si lidé budou moci nechat například zjistit svoji krevní skupinu, změřit krevní tlak nebo cukr. Pro děti je připravený skákací hrad a vědomostní soutěže o ceny.

autoři: Karolína Sedláková , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio