Rokycanští lesníci mohou nově monitorovat kalamitu kůrovce pomocí satelitu

13. srpen 2023 14:10, aktualizováno

Rokycanští lesníci nově sledují šíření kůrovce pomocí satelitu. Mohou tak odhalit napadená místa v městských lesích dřív, než se škůdce začne šířit do okolních porostů, a zahájit těžbu.

Dříve lesníci mapovali kůrovce při pochůzkách v lesích nebo používali snímky z letadel. Nyní rokycanské městské lesy bojují s kůrovcovou kalamitou pomocí satelitního snímkování. Novou metodu využívají od července. Mohou tak odhalit ohniska výskytu škůdce dřív, než se začne šířit do okolních porostů. Letní snímkování odhalilo desítky míst, která musí lesníci prověřit, protože tam pokleslo množství zeleného barviva – chlorofylu – v jehličí. Snímky ale především s velkou přesností odhalily 30 ohnisek výskytu kůrovce, kde už začala těžba napadených stromů.

„Ve srovnání například s dronem je satelitní detekce včasnější, tudíž je větší předpoklad, že zlikvidujeme ještě kůrovce aktivního, který se nestihl rozšířit na okolní porost. Na satelitní mapě jsme schopni pozorovat změnu zabarvení na jehlicích,“ popisuje jednatel Lesů města Rokycan Václav Blecha. Satelitní mapy s ložisky kůrovce mají rokycanští lesníci k dispozici i na počítačích v kanceláři.

Kůrovcová kalamita na Rokycansku ani po třech letech nekončí. Letos ale bude zřejmě o něco slabší, stejně tak jako těžba napadeného dřeva. „Loni jsme vytěžili, pouze co se týče kalamitní kůrovcové těžby, zhruba 60 tisíc kubíků dřeva. Letos je to zatím za první pololetí přes 20 tisíc kubíků a nyní pokračujeme dál, vyskytují se stále nová ohniska,“ uvádí druhý jednatel společnosti Stanislav Suda.

Městské lesy si objednaly snímky z družice a jejich vyhodnocení u odborné firmy. Snímky jsou velmi přesné a takto lze detekovat stromy napadené kůrovcem už dvacet dní po postižení, tedy mnohem dříve než ze země.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio