Romance za korunu, film plný hvězd

24. říjen 2021

Hudba a film k sobě patří stejně tak jako oheň a vzduch, jeden by bez druhého nemohl existovat. Bez hudebního doprovodu by sebelepší filmová zápletka ztratila na své naléhavosti a film by leckdy zapadl, kdyby jej autoři nepodpořili výraznými písněmi.

Pro jeden český filmový hit vrátíme do roku 1975. Režisér Zbyněk Brynych tehdy natočil film Romance za korunu. V podání Karla Gotta zazněl poprvé pro širší veřejnost Svobodův Paganini či Štaidlova píseň Tvůj stín se má. Ve filmu kromě Karla Gotta, který u stánku s buřty na Václavském náměstí zapěje právě svůj pozdější hit Paganini, účinkují také Rudolf Cortéz, Naďa Urbánková, Helena Vondráčková a Jiří Schelinger. Díky jejich účasti byla Romance za korunu ve své době hojně navštěvována diváky, atraktivitu filmu zvyšovaly i orchestry Ladislava Štaidla, Františka Ringo Čecha, Country beat Jiřího Brabce a Sedm strýců.

Mládežnický klub Junior byl postavený ve filmovém studiu a celý film se natáčel pouze v Praze, na střední škole technické, na stanici metra Kačerov, před závodem Tesla Hloubětín, na Václavském náměstí a před obchodním domem Kotva. Karel Gott v něm zpívá i píseň od Ladislava Štaidla a Zdeňka Rytíře Tvůj stín se má.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?