Romance za korunu, film plný hvězd

24. říjen 2021

Hudba a film k sobě patří stejně tak jako oheň a vzduch, jeden by bez druhého nemohl existovat. Bez hudebního doprovodu by sebelepší filmová zápletka ztratila na své naléhavosti a film by leckdy zapadl, kdyby jej autoři nepodpořili výraznými písněmi.

Pro jeden český filmový hit vrátíme do roku 1975. Režisér Zbyněk Brynych tehdy natočil film Romance za korunu. V podání Karla Gotta zazněl poprvé pro širší veřejnost Svobodův Paganini či Štaidlova píseň Tvůj stín se má. Ve filmu kromě Karla Gotta, který u stánku s buřty na Václavském náměstí zapěje právě svůj pozdější hit Paganini, účinkují také Rudolf Cortéz, Naďa Urbánková, Helena Vondráčková a Jiří Schelinger. Díky jejich účasti byla Romance za korunu ve své době hojně navštěvována diváky, atraktivitu filmu zvyšovaly i orchestry Ladislava Štaidla, Františka Ringo Čecha, Country beat Jiřího Brabce a Sedm strýců.

Mládežnický klub Junior byl postavený ve filmovém studiu a celý film se natáčel pouze v Praze, na střední škole technické, na stanici metra Kačerov, před závodem Tesla Hloubětín, na Václavském náměstí a před obchodním domem Kotva. Karel Gott v něm zpívá i píseň od Ladislava Štaidla a Zdeňka Rytíře Tvůj stín se má.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...