Roy Orbison a Bo Diddle

Při udílení mnohých hudebních cen na světě se nebere v potaz věk, rasa ani styl odměněných. Na prestižní ceny - například americkou Grammy - dosáhnou často hudebníci úplně rozdílní. K tomu došlo třeba v roce 1998.

Ceny za umělecké počiny, ať už se jedná o hudbu, literaturu, film, architekturu a další sféry lidského snažení, se většinou udělují na slavnostních akcích, a to za uplynulý rok. Ocenění v jednotlivých oborech je mnoho a živé vysílání se mnohdy neúnosně protáhne, a tak většina fanoušků sleduje raději záznam, kde je uvedeno to nejpodstatnější.

Ať už se ale jedná o ceny více důležité nebo ty, které nás zas tolik nezajímají, vždy jde o uznání prestižní, ale co naplat, sezónní. V dalším roce může být vše úplně jinak. Proto je velká pozornost věnována umělcům nominovaných za práci celoživotní.

25. února v r. 1998, získali toto uznání Roy Orbison a Bo Diddley. Dva umělci reprezentující dva odlišné póly moderní hudby. Šlo vlastně o ukázku pestrosti a mnohovrstvenosti současné muziky a také toho, z čeho lze čerpat i po letech.

Orbisonův zjev spokojeného občana z maloměsta, umocněný silnými brýlemi, z něho dělaly člověka staršího, než skutečně byl. Proslavil se svým smutným hlasem brilantně zvládajícím vysoké tóny.

Bo Diddley začínal jako pouliční zpěvák a boxer a najdeme ho v tabulce deseti nejvýznamnějších zpěváků rock and rollu. Rolling Stones ho ve svých začátcích považovali za svůj největší vzor. My si poslechneme nejúspěšnější hit Roye Orbisona - Oh, Pretty Woman.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.