Rozinky jsou zdrojem energie a vitamínů. Pomáhají i při ochraně ústní dutiny
Rozinky (někdy též psané jako hrozinky) jsou důvěrně známou ingrediencí české kuchyně. Jsou tradiční součástí jablečného závinu nebo vánočky.
Mohou se jíst i syrové. V obchodech můžeme objevit rozinky s názvem sultánky, které jsou světlé žlutozelené barvy a mají výrazně sladší chuť. Získávají se z vinných odrůd s velkými bezsemennými plody. Představují dobrý zdroj energie a zároveň obsahují řadu vitamínů – také draslík, hořčík, fosfor, zinek, železo, bór, chrom, vápník a vlákninu.
Pomáhají i při ochraně ústní dutiny, zabraňují vzniku bakterií na dásních a povrchu zubů. Důležité je vždy rozinky před konzumací omýt. Lépe chutnají, když je přes noc namočíte do vody s pár kapkami citrónové šťávy.
Související
-
Jak máčet rozinky v rumu, poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková
Rozinky musíte vždy před použitím omýt spařenou horkou vodou. Spařením se naruší slupka rozinky a rum vnikne rychleji dovnitř.
-
Rozinky zachránily španělské městečko před hospodářskou krizí
V hornaté krajině vnitrozemí španělské Andalusie se vinná réva pěstuje už po staletí. Většina produkce sladkých hroznů z okolí obce Almáchar se nezmění ve víno, ale...
-
Rozinky, datle, fíky… Kterým výrobkům se nejen o Vánocích raději vyhnout?
Celkem 37 druhů sušeného ovoce nakoupila před Vánoci produkce pořadu A dost!, nezávislých testů internetové televize Stream.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.