Rozřezáno na 638 dílů. Tak se opravovala nástropní malba v Klášteře Chotěšov

30. březen 2021

Jednou z velkých nástropních maleb v západních Čechách je freska v konventu Kláštera Chotěšov. Nádherná malba byla značně poničena a následně velmi zajímavým způsobem zachráněna.

Klášter Chotěšov založený ve 13. století byl určen ženám premonstrátkám. Z let 1754-1756 se dochovala velká nástropní malba v konventu kláštera nad hlavním schodištěm od autora Františka Julia Luxe.

Malba znázorňuje sen Jákobův o nanebevstoupení řádu. „V jednom rohu malby můžeme vidět samotného Jákoba, který spí,“ popsal člen Spolku Klášter Chotěšov Jiří Poslední. Okolo Jákoba jsou andělé, kteří schází ze schodiště. „To hlavní reálné schodiště, po kterém sem přicházíme, je na malbě prodlouženo ve schodiště nebeské,“ dodal Jiří Poslední.

V boční části malby se nachází další schodiště, ze kterého sbíhá anděl a zve řádovou sestru, aby také nastoupila na cestu do nebe. Na fresce je dále znázorněna velká sestava sester, které jdou po schodech nahoru. Všechny se těší, až přijdou na středobod malby, kde stojí anděl s loutnou. Jejich cesta končí u Boha, který je už očekává a vítá. „Smyslem celé malby je, že se máme chovat a žít tak, abychom směli odejít do nebe,“ poznamenal Jiří Poslední.

Malba se opravovala ojedinělým způsobem

V roce 1990 byla malba ve velice špatném stavu. Došlo k tomu, že zavěšení malby, které bylo a dodnes je dřevěné, chytlo dřevomorku. Rozhodlo se tedy, že celá malba bude sejmuta. „Je to systém transferu, který se dělá tím způsobem, že se malba zakryje ochranným plátnem. Na něj se tužkou rozkreslí jednotlivé díly, na které se to následně rozřeže,“ vysvětlil Jiří Poslední. Nástropní freska v Chotěšově byla rozřezána na úctyhodných 638 dílů. Dva roky následně zabralo vše k sobě opět nalepit a sesadit. Celá rekonstrukce trvala 10 let a vyšla na 8 milionů korun.

autoři: Kateřina Dobrovolná , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio