Rozumné vánoce
Zítra touto dobou nás budou od tajemného Štědrého večera dělit pouhé hodiny. Z většiny z nás se stanou dárci a současně obdarovaní. Jednoho aspektu, který stojí v pozadí této dvojrole, si ve svém příspěvku všímá Lubomír Stejskal.
Také vás někdy napadlo, že by měla zasednout Poslanecká sněmovna a zrušit vánoce? Třeba když jste nemohli najít místo k parkování před supermarketem, kam jste jeli před svátky pro obyčejný nákup? A místo něj se z vás stali nedobrovolní účastníci davového šílenství? Podobných důvodů ke zrušení něčeho, co se nám pomalu ale jistě vymyká z rukou, bychom bezpochyby našli celou řadu. Nakonec jsme ale přeje jenom rádi, že vánoce jen tak vymazat z kalendáře prostě nelze. Jenom ta spirála jejich dárkové náročnosti a mnohdy bezbřehého utrácení kdyby se dala zastavit a vrátit do rozumných mezí. Kolikrát už jsme slyšeli povzdech, jak je rok od roku obtížnější vymýšlet dárky pro ty, kdo už všechno mají. A rok od roku si víc a víc uvědomujeme, že furiantské trumfování se stále atraktivnějšími a dražšími věcmi ve vánočním balícím papíru je past, kterou jsme nastražili – sami sobě. Vede ale z tohoto bludného kruhu cesta ven? Možná i o tom bychom mohli popřemýšlet, pakliže najdeme během nadcházejících svátečních dnů alespoň chvíli klidu k tichému rozjímání.
Když před řadou let plzeňský biskup František Radkovský světil v Ostrově na Karlovarsku tamní významnou památku, tři sta let starou kapli Panny Marie Einsiedelnské, zeptal jsem se ho, co říká na možnost zavedení nové tradice v podobě lidové pouti k tomuto místu. Odpověď zněla: „To už bude záležet na místních věřících.“ Jistě, ne všechno můžeme ovlivnit, ale mnohé z toho, co je nebo není, nezávisí na nikom jiném než na nás samotných. Také podoba vánoc i období adventu. Najdeme-li dost odvahy ke změně, ale také vzájemného porozumění blízkých a spřízněných lidí, mohly by už ty příští vánoce být nejen veselé, štědré či chytré, jak nám radí reklama, ale také v nejlepším slova smyslu rozumné. Plné klidu v duši i životě.
Tento klid, pokoj a pohoda jsou v dnešním hektickém světě opravdovými požehnáním. Hovoříme-li o požehnaných svátcích, můžeme ve světle komerčního běsnění, které je provází, mít na mysli právě toto. Zejména když víme, že radost můžeme rozdávat také docela obyčejnými maličkostmi. Tak proč se o to alespoň nepokusit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.