Rudolf Cortés

Hvězdy, hity, legendy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hvězdy, hity, legendy

Dnes už pozapomenutý, přesto byl kdysi hvězdou. Plzeňský rodák Rudolf Cortéz byl v 50.  létech 20. století králem české popmusic. Mohl z něho být český Frank Sinatra nebo Bing Crosby – to by ale musel žít v jiném kraji. Rudolf Cortéz se ale narodil v Čechách. 

Pocházel z rodiny plzeňských pivovarských bednářů, narodil se v roce 1921, otec si z práce v Uruguayi přivedl ženu Mercedes Cortés, podle níž si později Rudolf zvolil pseudonym, nejprve však používal své původní vlastní jméno, Rudolf Kreisinger.

Vyučil se kožešníkem a pracoval v Praze. Poslední rok války strávil Rudolf Cortés jako totálně nasazený v plzeňské Škodovce. Od roku 1947 zpíval s orchestrem Karla Vlacha. Účinkoval s ním až do roku 1956, to už byl ale tak populární, že si mohl dovolit vystupovat s vlastní skupinou.

Bez jakýchkoli potíží zvládal zpěv na mikrofon, disponoval barevným, sametově sytým, mužným barytonem, přičemž jeho nejsilnější stránkou byly pomalé, lyrické písně. Oceňován byl také za péči o srozumitelnost textu.

Rudolf Cortéz byl profesionál i po herecké stránce v rámci divadelních a filmových rolí, hrál například ve filmu Divotvorný klobouk, Hvězda jede na jih nebo Limonádový Joe.

Jeho kariéru zastavila už po padesátce se rozvíjející Alzheimerova choroba, poslední čtyři roky života strávil v léčebně, kde ve věku 65 let i zemřel. A tady je zřejmě největší hit Rudolfa Cortése – Váš dům šel spát.

Spustit audio
autor: Jaroslav Kopejtko|zdroj: Český rozhlas Plzeň