Rybář Matěj: Čím větší ryba, tím lépe. Ale velikost úlovku pro mě není na prvním místě

14. září 2022

Matějova rodina má rybaření v krvi. Tohoto koníčka mají všichni od nepaměti. I rybaření se strašně posouvá. Když mi děda vypráví, jak se chytalo za jeho mládí, toužím se do těch dob vrátit, říká Matěj Houška.

"Děda vypráví, že šel s kluky potokem a do nohou jim naráželi pstruzi, lipani a parmy. Dneska tam sotva chytíte jednoho pstruha za sezónu," popisuje Matěj.

Velikost úlovku není pro Matěje na první místě. "Důležitá je vzácnost. Minulý rok jsem chytil svého prvního sumce, chybělo mu pár centimetrů do dvou metrů. V té lokalitě se vyskytuje velmi vzácně a tak si této ryby opravdu velmi vážím," dodává Matěj, který vydal knihu Zapomenuté revíry. "Pojednává o rybářsky nedotčených místech, kam rybáře ani nenapadne nahodit, kam se ryby cíleně vůbec nevysazují. Takové revíry se pokouším najít a objevit v nich rybí život."

autoři: Veronika Albrechtová , iko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.