Sázavský klášter je třetí nejstarší mužský klášter v Čechách. Jeho unikátem je Sázavská madona
Počátkem 11. století se v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník jménem Prokop. Shromáždil kolem sebe své následovníky, a tak byl v těch místech kolem roku 1032 položen základ benediktinskému klášteru, třetímu nejstaršímu mužskému klášteru v Čechách.
Sázavští benediktýni navázali na učení věrozvěstů Cyrila a Metoděje, šířili slovanskou liturgii a vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Klášter se stal místem, kde nacházeli pomoc a zastání chudí a nemocní.
Po smrti v roce 1053 byl Prokop pochován v tehdy ještě dřevěném kostele a několik desítek let nato byl svatořečen. Klášter v průběhu času prošel pestrým stavebním vývojem, včetně zrušení za vlády Josefa II.
V novodobých dějinách probíhal v areálu rozsáhlý archeologický průzkum, který odkryl například základy prvního kamenného kostela zasvěceného v roce 1070 svatému Kříži. Unikátem této národní kulturní památky je Sázavská madona, výjev Kristova dětství, na němž matka vede za ruku a kárá malého Ježíše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.