Sběratel pověstí Jaroslav Schiebl chtěl být původně malířem
Syn neméně známého Plzeňana Ignáce Schiebla se narodil 13. září roku 1851. Dostal jméno Jaroslav. Nejedná se sice o průmyslníka, zařazení do tohoto seriálu si přesto zaslouží.
Celé své dětství a dospívání prožil Jaroslav v prostředí, které bylo protkáno vlastenectvím a kde česká otázka byla tématem bouřlivých rozhovorů. Jaroslavova babička mu od útlého dětství vyprávěla pověsti z Plzně a okolí. Zde se pravděpodobně zrodila láska k historii a pověstem, kterým se později plně věnoval.
Pracovní zkušenosti
Dle otcova přání Jaroslav nastoupil do rodinné tiskárny v plzeňských Kopeckého sadech. Začal také psát novinové články a stal se knihtiskařem. Srdce ho však táhlo jinam. Chtěl být kupodivu malířem, což jeho otec nakonec respektoval. Po studiu malířství v Drážďanech a Berlíně se však vrací zase zpět ke psaní. Jako žurnalista procestoval Evropu i Orient. Po návratu si otevřel ve Školní ulici (dnes ulice Bedřicha Smetany) knihkupectví.
Vlastenec po otci
Jaroslav byl po svém otci náruživým vlastencem a patriotem. Roku 1884 se například podílel na uspořádání první umělecké výstavy v Čechách mimo Prahu. Plzeňané obdivovali díla Mikoláše Alše, Václava Brožíka a mnoha dalších předních českých umělců.
Později se Jaroslav stal placeným úředníkem plzeňské radnice, ale literatura a novinařina stále zabírala všechen jeho volný čas. Byl také zachráncem různých plzeňských památek, které se ukrývaly v muzeu. Sbírky, které mapují 19. století, jsou převážně jeho dílem.
U plzeňských obyvatel byl velice oblíben. Když zemřel 5. dubna roku 1933, držel v ruce svůj první sešit sepsaných pověstí a traduje se, že byl dojat a šťasten. Celý na chvíli pookřál a pak tiše řekl: „Teď si trochu zdřímnu a pak se dám do druhého dílu.“
Související
-
Píseň Kde domov můj poprvé zazněla v domácnosti Ignáce Schiebla
Ignác Schiebl, český podnikatel, politik a novinář z Plzně, byl zároveň i velkým vlastencem.
-
První tramvaj i auto pro prezidenta. Nejen to vyrobili Brožíkové z Plzně
Brožíkovi se řadí díky svému umu a vynalézavosti k dalším slavným plzeňským podnikatelským rodům 19. století.
-
Vochovské gramofonové jehly Semlerů se staly kýženými objekty mnoha sběratelů
Semlerovi byli významným podnikatelským rodem 19. století na Plzeňsku. Nejvíce je proslavila pravděpodobně výroba gramofonových jehel ve Vochově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.