Skandál v Čechách. Další případ Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona, v němž se potkali skvělí herci – Viktor Preiss a Otakar Brousek starší

19. květen 2024

Podíváme se s nejslavnějším detektivem všech dob skutečně do Čech druhé poloviny 19. století? A nezamiluje se nám nakonec zapřisáhlý starý mládenec Holmes? Operní zpěvačka Irena Adlerová je krásná a inteligentní žena.

Účinkují: Viktor Preiss, Otakar Brousek starší, Jiří Schwarz, Marie Marešová, Miriam Kantorková, Iveta Dušková, Marek Libert, Mirko Musil, Jiří Knot, Oldřich Hrůza, Pavel Karbusický, Milan Slabihoud a Květoslava Straková
Napsal: Arthur Conan Doyle
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Zora Wolfová
Zvukový mistr: Miloš Kot
Režie: Josef Červinka

Skandál v Čechách je první z více než padesáti povídek o geniálním detektivovi Sherlocku Holmesovi publikovaných v The Strand Magazine a první holmesovská povídka ilustrovaná Sidney Pagetem. Vyšla v roce 1891.

Duchovní otec nejslavnějšího detektiva všech dob, sir Arthur Conan Doyle se narodil v roce 1859 v Edinburghu. Studoval medicínu na zdejší univerzitě a říká se, že diagnostické metody jednoho z tamějších profesorů ho přivedly na ideu dedukční metody, kterou později v jeho příbězích s takovým úspěchem užíval Sherlock Holmes. Psát začal právě na univerzitě, jeho první povídka vyšla časopisecky v roce 1879. Během studia a po jeho dokončení působil jako lodní lékař. Později si otevřel vlastní lékařskou ordinaci. Vedle lékařské praxe se věnoval i psaní.

Arthur Conan Doyle

První případ detektiva Sherlocka Holmese - Studie v šarlatové – napsal v roce 1886. Několik nakladatelství román odmítlo, vyšel tedy nejdříve časopisecky a teprve v roce 1888 i knižně. Druhý román o Sherlocku Holmesovi – Znamení čtyř - vyšel o dva roky později. O co méně pacientů měl Arthur C. Doyle ve své lékařské ordinaci, o to více psal. V roce 1891 začínají jeho holmesovské povídky vycházet pravidelně v časopise Strand Magazine. A čtenářům se líbily. O rok později vyšly knižně pod názvem Dobrodružství Sherlocka Holmese. Ovšem už v následujícím roce nechal autor slavného detektiva v povídce Poslední případ zahynout. V roce 1894 vyšly Vzpomínky na Sherlocka Holmese. S novým stoletím se ale A. C. Doyle ke svému slavnému a oblíbenému detektivovi opět vrací a v roce 1905 vydává sbírku povídek Návrat Sherlocka Holmese. Po delší pauze vychází roku 1917 knižně další sbírka povídek publikovaných dříve v časopise Strand Magazine Poslední poklona Sherlocka Holmese. Sbírka povídek s názvem Archiv Sherlocka Holmese vyšla v roce 1927.

Lékař a spisovatel Arthur C. Doyle byl velkým sportovcem, angažoval se v politice, hodně cestoval. Zemřel na selhání srdce ve svém domě v Crowborough v roce 1930.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio