Slabší depresi vám pomůže zvládnout třezalka, pozor ale na její vliv na léky

6. listopad 2019

Třezalka dokáže účinnost u některých léků zesílit, u jiných naopak zeslabit nebo dokonce zcela vyrušit. To je třeba mít na paměti, když ji užíváte při psychických potížích.

„Člověk v psychiatrické péči by se měl o užívání jakýchkoli bylin poradit s lékařem nebo v lékárně,“ zdůrazňuje bylinkářka Vladimíra Štenglová, „třezalka je asi nejznámější z bylinek na psychiku. Výborně pomáhá při tzv. depkách, když ještě nejde o chorobně rozvinutou depresi. Ale nesmí se kombinovat s jinými léky, protože v dávkách proti depresím už silně ovlivňuje jejich působivost. Dávkování třezalky je nejsnáze kontrolovatelné, když ji berete v kapslích.“

Ke znovunastolení duševní vyrovnanosti a harmonie podle bylinkářky Vladimíry Štenglové přispějí také vrbka úzkolistá, lipový květ a všechny aromatické bylinky, mezi které patří např. mateřídouška, tymián nebo sporýš.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.