Slavný Anděl vznikl na vojně v Dobřanech

19. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Kryl na festivalu Bratislavská lyra v roce 1969

Psal se rok 1963, když k útvaru protivzdušné obrany v Dobřanech u Plzně nastoupil základní vojenskou službu nevelký nováček pocházející z Hané na Moravě Karel Kryl.

Co se týče kázně a upravenosti byl podle svých slov špatným vojákem. Měl problémy se životem ve vojenském kolektivu, byl totiž silný individualista. A když poznal, jak jedna frčka na rameni dokáže změnit jinak obyčejného kluka, který potom zneužívá nabyté moci, hledal možnost úniku. Ujal se tedy knihovny. S několika kamarády nacvičili malý kabaret, se kterým se jim podařilo postoupit do vyššího kola armádní soutěže umělecké tvořivosti. Konalo se v Přešticích. Tam však soudruzi přišli na to, že se nejedná o pořad protiválečný, nýbrž protivojenský, a zakázali ho.

V Praze - Stodůlkách, Brně, Varnsdorfu, Příbrami, Novém Jičíně a Zelenči jsou po něm pojmenovány ulice, že na jeho rodném domě v Kroměříži je umístěna pamětní deska, že v měšťanském pivovaru v Kroměříži je otevřena stálá expozice Karla Kryla a že v roce 2018 byla před budovou ostravské pobočky Českého rozhlasu odhalena Krylova socha.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser