Sleziník ptačí hnízdo vás potěší svou nenáročností

Sleziník ptačí hnízdo jinak také sleziník hnízdovitý nebo hnízdnatý (asplenium nidus) je jednou z mála kapradin, která snese i ústřední topení. Vaší hlavní povinností u něj bude pravidelná zálivka.

„Sleziník ptačí hnízdo je kapradina, která se řadí mezi epifytní organismy. Nicméně pěstuje se v substrátu nebo i hydroponicky,“ představuje zajímavou pokojovku zahradník Tomáš Pražák, „u tohoto sleziníku se z černohnědého ochmýřeného středu rostliny, který právě připomíná ptačí hnízdo, rozvinují dlouhé lesklé jazykovité listy. Šířka sleziníku je kolem půl metru.“

Vhodné stanoviště

Stejně jako další kapradiny také sleziník trpí na přímém slunci. Uvítá vyšší vzdušnou vlhkost, ale zvládne i ústřední topení. Vyhovovat mu bude např. severní okno.

Zálivka a hnojení

U sleziníku ptačího hnízda je třeba dbát na to, aby nepřeschl substrát. „Pro zálivku je ideální dešťová nebo převařená voda. Nemá rád studenou ani tvrdou studniční vodu. Prospěje mu jemné mlžení, větší rosení by způsobilo skvrny na listech,“ radí zahradník. Sleziník bude vděčný za hnojení 1x za 3 týdny během jara a léta, ale jen poloviční dávkou hnojiva než je doporučeno na obalu.

Choroby a škůdci

Ani sleziníku se, bohužel, nevyhýbají choroby a škůdci. Jestliže mu začnou hnědnout okraje listů, je to podle Tomáše Pražáka způsobeno suchým vzduchem: „Řešením je zvýšit vzdušnou vlhkost, např. dát kořenáč se sleziníkem ještě do podmisky s keramzitem, který bude vlhkost udržovat.“

Pokud jde o škůdce, mohou sleziník ptačí hnízdo napadnout červci nebo puklice. Rostlina špatně reaguje na chemické postřiky, proto je nutné odstranit je mechanicky vatou s lihem nebo lihovým roztokem mazlavého mýdla.

Množení

Přestože sleziník občas vytvoří výtrusy, v domácích podmínkách jimi rostlinu množit nelze. „To se dělá v laboratořích,“ potvrzuje zahradník Tomáš Pražák, „ale můžeme si ji namnožit klasickými oddělky.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio