Smrt dítěte je nejhorší okamžik v životě rodičů. Kraj vydal příručku, která aspoň trochu pomůže

Smutná matka (ilustrační foto)
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Smutná matka (ilustrační foto)

Ztráta blízkého člověka je přesně ten moment, kdy asi většina z nás ocení pomoc lidí z okolí. A snad ještě víc to platí, když rodiče přijdou o své dítě. Plzeňský kraj teď vydal brožuru, která by měla rodinám v takto složité situaci pomoci.

Pavla Vitingerová z Rokycanska přišla o svého prvorozeného syna Kryštůfka před dvěma lety. „Byla to pro nás obrovská rána. Musíte najednou zařizovat spoustu věcí, které vás předtím ani nenapadly. A do toho máte tu obrovskou bolest,“ popsala paní Pavla.

Rodiče se například musí rozhodnout, jestli dítěti vůbec dají jméno. Musí dojít na matriku, na úřad práce, k lékaři a podobně. „Žádáte si třeba o pohřebné, kde leckdy ani sami pracovníci neví, jak se správně postupuje, přehazují si vás z oddělení na oddělení. Vy se musíte v tom smutném zážitku ještě víc přehrabovat a bolest to jen prohlubuje,“ řekla Pavla Vitingerová.

Rodičům v podobně těžké situaci teď pomůže nově vydaná brožura. Její vznik iniciovala Tereza Roučková, sociální pracovnice, která má za sebou stejně těžkou ztrátu. „Chtěli jsme rodičům ukázat, že v tom nejsou sami. Jsou zde konkrétní údaje pro Plzeň, systém pracovníků, kteří se rodinám mohou věnovat od krizových interventů až po psychologa,“ dodává Tereza Roučková.

Příručku nesežene kdokoliv a kdekoliv

Brožura není volně přístupná. „Myslíme si, že kdyby třeba přišla do čekárny maminka čekající miminko a našla tam brožuru, jak jednat při ztrátě dítěte, nebylo by to vhodné,“ vysvětluje Filip Zapletal, vedoucí odboru sociálních věcí na plzeňském hejtmanství. Takže brožuru mají k dispozici krizoví interventi ve fakultní nemocnici, sociální pracovníci, matriky a úřad práce s tím, že když bude potřeba, předají ji rodičům, které tato těžká situace potká.

Pavla Vitingerová už je teď napodruhé šťastnou maminkou a říká: „Cítím obrovský posun za ty dva roky, co od té naší ztráty uplynuly. Je dobře, že se téma vůbec otevřelo. Smrt je součástí života, někdy bohužel velmi nečekaně, U dítěte je to hodně bolestná zkušenost, s kterou žijete celý život.“

O brožuru už projevily zájem další kraje, například Ústecký, Středočeský nebo Jihočeský. Některé z nich připraví rovněž její vydání.