Sociálně terapeutické dílny fungují na Domažlicku 10 let

13. září 2022 05:11, aktualizováno

Sociálně terapeutické dílny v Meclově na Domažicku mají truhlářskou dílnu, tkalcovské stavy i výrobu ze skla. Výrobky tam vytváří lidé s různými handicapy. Za deset let rozšířily svoji nabídku i počet klientů, které dnes i díky automobilu svážejí z dalších měst a obcí.

Vedoucí dílen Jitka Horalová

Klienti možnost zapojení se do práce vítají. Díky dílnám nemusejí sedět doma, ale mohou se smysluplně uplatnit. Sociálně terapeutické dílny fungují v Meclově už 10 let. Za dobu fungování se toho změnilo už mnoho. „Mnohonásobně jsme zvětšili množství výrobků, služeb, které klientům poskytujeme,“ popsala vedoucí dílen Jitka Horalová. „Začínali jsme v jedné místnosti s jednou pilkou a teď máme krásné prostory a vybavení, takže ta služba se stále vyvíjí a zvětšuje,“ dodala.

V Meclově je truhlářská dílna a také polytechnická dílna, kde se vyrábí ze skla a korálků. Nachází se tam také tkalcovské stavy, kde si klienti mohou utkat ponča, tašky, podsedáky a dekorační předměty.

Chráněné dílny Meclov

Na začátku v dílnách pracovali klienti Domova sv. Vavřince. Následně se otevřela pracoviště i v Domažlicích a momentálně do sociálně terapeutických dílen dochází přes 40 klientů s mentálním, fyzickým postižením i s kombinovanými vadami. V Domažlicích je pracoviště bezbariérové a vhodné i pro vozíčkáře a do meclovských dílen docházejí spíše klienti s psychiatrickou diagnózou.

Sociálně terapeutické dílny pořádají také různé akce pro veřejnost v Kulturním centru - Pivovar Domažlice. Akce, na kterých se tvoří s veřejností, jsou pořádané šestkrát do roka. Přínos vidí organizátoři v socializaci. Posiluje se tak sebevědomí uživatelů dílen, kteří mají možnost se pochlubit svými dovednostmi. Nejbližší akce se bude konat 27. října.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio