Sonda potvrdila, že v kryptě pod kostelem v Horšovském Týně je pohřbený místokrál

26. duben 2023 14:55, aktualizováno

Speciální sonda s dvoumetrovým ramenem a kamerou nahlédla do krypty pod kostelem svatého Petra a Pavla v Horšovském Týně na Domažlicku. Díky ní tým odborníků přečetl nápis na cínové rakvi a potvrdil, že je tam pohřbený místokrál.

Malá dirka v podlaze a skrz ni prostrčené rameno sondy. Tak to vypadalo v kostele svatého Petra a Pavla v Horšovském Týně. Tým složený z odborníků, jako jsou lékař, historik, archeolog nebo geofyzik, tam přijeli zkoumat podzemní kryptu. Cílem bylo zjistit technický stav pohřební komory, zmapovat její obsah pro další bádání a potvrdit, že uvnitř se nachází cínový sarkofág a v něm pohřbený významný šlechtic českých dějin.

Komora má zhruba sedm metrů čtverečních, nachází se zde na deset rozpadlých dřevěných rakví a opravdu i jeden sarkofág. „Nápis na cínové rakvi nám potvrdil, že jsou zde skutečně uloženy ostatky Jana IV., neboli Jana mladšího Popela, z Lobkowicz, jednoho z hybatelů národních dějin, který jako místokrál zastupoval panovníka v době jeho nepřítomnosti. Sarkofág je srovnatelný například s tím, v němž jsou uloženy ostatky císaře Rudolfa II.,“ prozradil geofyzik Jiří Šindelář. Dle něj nyní badatelé získávají souhrn důležitých dat a informací o způsobu pohřbívání nejvyšších špiček tehdejší společnosti.

Nahlédnutí do krypty se zúčastnil mimo jiné přímý potomek Jana IV. Michal Lobkowicz a nenechal si ho ujít ani amatérský historik Luděk Thomayer. „Jan IV. z Lobkowicz měl k Horšovskému Týnu osobní vztah. Roku 1547 postihl město a hrad ničivý požár a po něm právě Jan nechal hrad přestavět na renesanční zámek, který město zdobí dodnes,“ uvedl. Všechny nasbírané materiály budou badatelé dál zkoumat.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio