Soudní zaměstnanci stávkovali, chtějí vyšší platy

30. květen 2024 12:33

Tisíce soudních zaměstnanců ve středu 29. května stávkovaly za vyšší platy. Jednodenní protest omezil v různé míře i provoz soudů v Plzeňském kraji.

Zaměstnanci soudů stávkovali za vyšší platy. Do jednodenní výstražné stávky se zapojila většina pracovníků všech soudů s výjimkou Ústavního. Justiční odbory protest vyhlásily poté, co se nedohodly s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem z ODS na požadovaném navýšení platů o 15 procent. Třeba na Krajském soudu v Plzni se ke stávce připojilo 142 ze 197 zaměstnanců, do práce tak nepřišly skoro tři čtvrtiny pracovníků.

„Naši práci nyní dělá generace starších lidí asi od padesáti let věku výše, ale jednou na ta místa nastoupí mladí a ti za takový plat dělat zkrátka nebudou,“ pronesla zapisovatelka Dana Lamková. Podle ní musí dnes zapisovatelé zvládat i řadu nových činností a umět s technologií, jejich práce zahrnuje i spoustu administrativy.

Jak uvedla mluvčí plzeňského krajského soudu Jana Rubášová, soud během stávky fungoval v omezeném režimu. „Nefungovalo informační centrum, podatelna, zápisové oddělení a celé detašované pracoviště veřejného rejstříku. Většina nařízených jednání a hlavních líčení se ale odvolávat nemusela.“ Soudci podle zákona stávkovat nesmí. Podle Petry Rubášové ale vedení krajského soudu usiluje o to, aby byly administrativní pracovníci lépe zaplaceni a jejich plat se dostal na úroveň průměrného platu ve veřejné sféře.

Stávkovalo se i na okresních soudech

Do stávky se zapojili i zaměstnanci všech deseti okresních soudů na západě Čech, do práce nepřišlo 90 až 100 procent pracovníků. V omezeném režimu fungoval okresní soud Plzeň-město, kde stávkovalo 98 ze 105 zaměstnanců. Podatelna zůstala otevřená, řadu věcí ale lidé v soudní budově u vlakového nádraží nevyřídili, jak uvedla předsedkyně soudu Petra Pavlíčková. „Infocentrum se uzavřelo a byla zrušena všechna trestní řízení.“ I Petra Pavlíčková s důvodem stávky souhlasí.

Stávka omezila provoz například také okresního soudu v Klatovech. Ze 46 zaměstnanců jich stávkovalo 42. Trestní řízení byla odročena. Podle předsedy soudu Jana Kasala tamní soudci stávku podporují.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio