Spálené Poříčí se otřásalo v základech. Po letech opět hostilo oblíbený Basinfirefest

28. červen 2022

Naposledy se hudební festival Basinfirefest, kde se na pódiu objevuje spousta českých i zahraničních interpretů, konal ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku v roce 2017. Po několikaleté pauze plánovali pořadatelé jeho návrat. Ten se však kvůli koronavirové pandemii nekonal. 16. ročník festivalu byl tedy odložen až na letošní rok, konkrétně na 23.-26. června.

„Momentálně jsou lidé trochu opatrnější, chodí jich spíše méně, ale věříme, že se to do budoucna změní. Jsou tím zasaženy všechny koncerty a v rámci toho jsme docela spokojení s tím, jak letošní ročník dopadl,“ sdělil na úvod spolupořadatel akce Tomáš Fiala, který dále pokračoval:

„Máme hroznou radost, že jsme ve Spáleném Poříčí, ten festival tady byl odjakživa. Je tady pěkná příroda, jedná se o začátek Brd. Sjíždějí se sem lidé z celé republiky a to prostředí jim přijde velmi sympatické. Hrají tady jak metalové kapely, tak ale třeba i soubory, které mají návaznost na folk a neofolk, jako například čeští Silent Stream of Godless Elegy, kteří do toho mísí tradiční lidovou hudbu, popř. můžeme jmenovat Heilung.“

Redaktorka Kateřina Dobrovolná se zpěvačkou ukrajinské kapely Jinjer

A jak se na festivalu líbilo návštěvníkům? „Je to opravdu paráda, počasí vyšlo krásně, jen v pátek vydatně pršelo, ale jinak je tady skvělý areál na krásné louce, kde je spousta prostoru, takže se tady člověk nemusí mačkat s ostatními,“ podělila se o své dojmy ze čtyřdenní akce návštěvnice Magda.

Jak byli s festivalem spokojení interpreti a která zahraniční hvězda pozdravila posluchače Českého rozhlasu Plzeň? Poslechněte si reportáž!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.