Speciální prohlídky i vinobraní. Památky v Plzeňském kraji chystají na podzim řadu kulturních akcí

6. září 2021 11:35

Letní prázdniny jsou sice za námi, ale na státních památkách v Plzeňském kraji je rušno i v těchto dnech. Stále je možné se vydat na prohlídky a také si můžeme v nejbližších týdnech vybrat z celé řady kulturních akcí. 

„Na dvanáct státních památek v Plzeňském kraji dorazilo 141 tisíc návštěvníků. Podle červencových čísel bylo patrné, že se lidé na památky těšili a tak je brali útokem i přes všechna omezení a regulace. Nicméně srpen už tak silný nebyl, a tak jsme zaznamenali ztrátu třináct procent oproti létu 2020. V číslech to znamená, že dorazilo o 21 tisíc návštěvníků méně než v loni, Pokud budeme čísla srovnávat s létem roku 2019, tak ten propad není tak velký a dělá jen čtyři procenta,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Markéta Slabová.

Počet návštěvníků se letos zcela jistě ještě zvýší, protože památky zůstávají stále otevřené. S blížícím se podzimem a zkracujícími se dny, se ale zkracuje i otevírací doba. „V září bude otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin,“ doplnila mluvčí.

Koncerty, vinobraní i speciální prohlídky

Během následujících týdnů se můžou návštěvníci památek v Plzeňském kraji těšit na celou řadu zajímavých akcí. „Všechny bych určitě pozvala na zámek Nebílovy. Tam 17. září zazní koncert staré italské hudby v rámci Haydnových hudebních slavností. Pokud ale dávají posluchači přednost cimbálové muzice a dobrému vínu, tak by měli do Nebílov dorazit až 25. září. Tam se bude totiž konat tradiční zámecké vinobraní, takže kromě jihomoravského folkloru si návštěvníci užijí i ochutnávku a nákup výborných vín,“ vyjmenovala Markéta Slabová.

Kromě kulturních akcí čekají na návštěvníky i speciální prohlídky. „Zajímavé speciální prohlídky budou určitě v klášterech Kladruby a Plasy. Zaměří se na osud klášterů po jejich zrušení, tedy v době osvícenství po josefínských reformách. Dále se návštěvníci dozvědí, co se stalo s vyhnanými mnichy, kdo si budovy koupil a co se v nich dělo. Prohlídky v Kladrubech budou probíhat 11. září, v Plasích se uskuteční 18. září. Ještě bych pozvala i na hrad Rabí, kde budou prohlídky o prodlouženém svatováclavském víkendu, a ty se zaměří na středověké odívání a oděvní kulturu,“ dodala mluvčí Národního památkového ústavu Markéta Slabová.

autoři: Veronika Krátká , jik
Spustit audio