Spolek dobrovolníků zachránil historickou budovu v Úterý, bude v ní komunitní centrum

29. květen 2024 18:25

V obci Úterý na severním Plzeňsku mají nové komunitní centrum. Vzniklo v rohové budově na náměstí zvané Turbovna, kterou už zhruba devět let opravují členové Úterského spolku Bart.

Z úterské Turbovny se stává komunitní centrum

Dům Na Růžku nebo také Turbovna v Úterý na severním Plzeňsku se mění k nepoznání. Kulturní památce přitom před pár lety kvůli zanedbané údržbě hrozil zánik. V roce 2015 ho ale koupila parta nadšenců z Úterského spolku Bart a ta se pustila do rekonstrukce. Dosavadní práce stály zhruba 12 milionů korun, které spolek získal díky darům a dotacím. Nejvíc práce, úsilí a řadu hodin volného času ale na záchranu domu věnovali a věnují právě členové již zmiňovaného spolku. Teď je částečně hotovo a Turbovna začíná sloužit pro setkávání různých skupin lidí a pořádání kulturních akcí a k dispozici je také pro poskytovatele sociálních služeb.

„První písemné zprávy o domě existují už před rokem 1620 a víme, že kolem roku 1650 se sem přistěhoval Gottfried Reitenberger a jeho syn začal provozovat mydlářskou dílnu. Mydlářské řemeslo se tu drželo po dalších 150 let,“ připomíná historii domu předseda spolku Tomáš Kaiser. Název Turbovna nese budova po rodu Turbů, do jehož majetku později přešla.

Spolek má v plánu instalovat v interiéru trvalou výstavu, která by návštěvníky seznámila s historií domu i celého regionu. V bývalém sklepě Turbovny vznikl obchůdek s rukodělnými výrobky. Dále je v plánu dokončení fasády, vytápění a také rekonstrukce půdních prostor.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio