Stará nevyužívaná kotelna v Plané se mění v centrum s lezeckou stěnou

28. únor 2020 11:35

Starou kotelnu na sídlišti v Plané na Tachovsku si pronajali sportovci. Tři nadšenci vnitřní prostor změnili na boulder stěnu. Aktuálně schází dokončit už jen pár drobností a šatny.

Lezecká stěna nabízí zájemcům několik desítek lezeckých cest, od složitých po jednoduché, které zvládnou začátečníci i děti. Lezecké cesty tvoří stovky barevných chytů různých velikostí. Jedná se o kameny, které si do přírody chodí vybírat sami lezci, následně je barví, nosí do kotelny a někteří i sami připevní na stěnu.

Starou odpojenou kotelnu na sídlišti v Plané mění skupina nadšenců v centrum s lezeckou stěnou

Na začátku všeho stáli Dalibor Bartoš, Jaroslav Kotala a Jan Novotný, kteří hledali nějaké místo, kde by mohli společně lézt. Po prohlídce budovy bývalé kotelny, kterou jim k tomuto účelu nabídlo město k pronájmu, se jim prostor zalíbil, a tak začali pracovat na vzniku lezeckého centra. Rekonstrukce trvá už několik let. „Doufáme, že letos bychom mohli vše konečně dodělat s tím, že dokončíme šatnu v prvním poschodí včetně schodů, dále bar s kuchyňkou a se vším, co k tomu patří,“ řekl Dalibor Bartoš, který vede i dětský kroužek horolezectví.

Na výstavbě lezeckého centra se podílelo i mnoho dobrovolníků, kteří projektu přinesli nejen nadšení, hodiny svého volného času, ale také nemálo peněz. Finančně stavbu podpořili také sponzoři a město Planá.

Novou lezeckou stěnu bude moci využívat i veřejnost. Podle Dalibora Bartoše nováčky odborně zaškolí a v případě potřeby i zapůjčí lezeckou výbavu. Zájemci se ale musí předem objednat.

autoři: Martina Sihelská , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio